Psikoloji

Panik atak ve şiddet travması

htcea3328 Mayıs 2024 07:02

Yaşadığım bazı olumsuzluklar yüzünden zaten şiddete karşı bir travmam var motorum yandı iş yerimin camı kırıldı o olaylardan sonra nefesim daralmaya sürekli kötü bişey olacak gibi hissetmeye başladım ölecekmişim gibi hissediyorum daha önce panik atak geçirmiştim nefes egzersizleri ile iyileşmiştim Şu an bulunduğum şehirde sadece hastane de psikiyatri ye gidebilirim sanırım özel bir klinik mevcut değil

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, yaşadıklarınız talihsiz durumlar için geçmiş olsun öncelikle. Bunların hiç biri hafife alınacak olaylar değil. Bununla birlikte sürekli bir korku ve endişe hissi, yaşam kalitenizi olumsuz etkileyebilir.

Bu yüzden gerekli ilaçları doktorunuza başvurarak almakla birlikte yaşamınızda ve bakış açınızda da değişikliklere gitmek daha kalıcı yarar sağlayacaktır. Çünkü temelde duygu ve düşünce yönetiminizle ilgili güçlendirilmesi gereken bir alt yapınızın olduğunu gözlemliyorum. Bu tür olaylarla başa çıkabilmek için ilaç kullanımı tek başına yeterli gelmeyebilir.

Bir terapistle çalışmak, bu tür deneyimlerle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Bir terapist, duygusal olarak destek sağlayabilir ve size uygun stratejileri öğretebilir.

Bunlara ek olarak sizin yapabileceğiniz ve gayet güzel etkileri olacak farklı deneyimler de bulunuyor:

Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek, zihinsel ve fiziksel sağlığınıza daha iyi bakabilirsiniz. Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, yeterince uyumak ve stresten uzaklaşmak önemlidir.

Derin nefes alma, meditasyon ve kas gevşeme egzersizleri gibi stres azaltma tekniklerini öğrenmek, panik ataklarını kontrol etmeye ve sakinleşmeye yardımcı olabilir.

Başınıza gelen olumsuzluklar nedeniyle kendinizi suçluyor musunuz? Yaşadığınız travmaları sorgulamak yerine, kendinizi affedin ve iyileşmeye odaklanın. Kendinizi eleştirmek yerine, kendinize sevgi ve kabul gösterin lütfen.

Kendinizi ne kadar güvende hissediyorsunuz değerli insan? Odağınızı korkunç ihtimaller yerine buraya vermeye gayret edip güvende hissettiğiniz bir ortam yaratmaya çalışın. Bu, güvenli insanlarla çevrili olmayı, toksik ilişkilerden uzak durmayı ve güvenli bir yaşam alanı oluşturmayı içerir.

Korku dolu bir senaryo görüntüsü zihninizde belirdiği an şunu deneyebilirsiniz:

Korkularınızın gerçekçi olup olmadığını sorgulayın. Olayların olası sonuçlarını değerlendirin ve en kötü senaryonun ne kadar olası olduğunu düşünün. Genellikle korkularımız, gerçeklikten daha büyük görünebilir.

Korku ve endişenizle başa çıkmak için dikkatinizi başka yönlere odaklayın. Hobilerle uğraşın, sevdiğiniz aktivitelere zaman ayırın ve kendinizi rahatlatıcı şeylere odaklayın olur mu? Güzel ve size göre ulaşılabilir hayallerle başlayabilirsiniz mesela :)

Huzur ve güvende hissettiğiniz bir ömür diliyorum

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

Cevaplanmış benzer sorular