Rüyalarımda Neden Travmalarımı Tekrar Yaşıyorum?

Gizli Kullanıcı3 Mayıs 2024 15:49

Son iki aydır rüyalarımda sıklıkla yaşadığım travmaları görüyorum, uyandığımda uzun bir süre kendime gelemiyorum ve sürekli bir stres halindeyim. Eskiden ya hiç rüya görmezdim ya da gördüğüm rüyayı pek hatırlamazdım ama şimdi ya yaşamak istemediğim şeyleri ya da beni tetikleyen anıları görüyorum ve hic uyumamış gibi uyanıyorum. Bunun sebebi ne olabilir?

  • Cevaplandı

Merhaba,


Son dönemlerde rüyalarınızı artması ile travmalarınızın tetiklendiğini anlıyorum. Bu noktada; travmalarınızı tetikleyecek herhangi bir durum ve sorun yaşadınız mı? Bazen bir koku, ses bile travmayı tetikleyebilir. Bunu bir değerlendirin.


Ne oldu da sizler bu kadar stres altında travmalarınızı ve kabuslarınızı görmeye başladınız? Eğer aktif zorlandığınız bir durumun içindeyseniz zaten; gün içinde zorlandığınız bu konuları akşam rüyada yeniden işliyorsunuz. Eğer bunu işlemezseniz zihin zaten bunu kaldırmakta zorlanabilir diye yorumlayabiliriz. Yine de, bu yorum tam doğruyu yansıtmayabilir, sadece yazınıza binaen bu yorumu yapmaya çalışıyorum. Kısacası zorlandığınız bir durum mevcut, bu mevcut durumla baş edebilmek için zihin bize rüyalar yoluyla bu süreci daha rahat atlatmamıza neden olabilir.


Peki, yazdıklarınızdan da şunu çıkarıyorum: Bu tarz rüyalar görmek istemiyorum, ne yapabilirim?


İşte bu noktada, gün içinde enerjinizi emen veya deponuzun boşalmasına sebebiyet veren konuları belirleyin. Hayatınızı bir bardak gibi düşünün, yaşadığımız travmalar veya zorlu durumlar çatlak oluşturur ve oradan su sızıntı yapar. Bu sızıntıları nasıl kapatabilirsiniz? Belki daha çok sevdiğiniz insanlarla konuşarak, belki koşarak, belki yürüyerek, spor yaparak ya da yazarak, bahçe ile uğraşarak? Sizi ne rahatlatır, ne kapatır bu sızıntıları? Bunları tek tek belirleyin ve lütfen yazmaya çalışın. Yazmak zihni sakinleştiren durumlardan bir tanesidir. Bununla birlikte yatmadan önce nefes egzersizleri ve meditasyon yapmakta bu yaşadığınız süreç için yardımcı olabilir. Bunları yaptığınız halde zorlanıyorsanız psikolojik destek almanızı önerebilirim.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular