Sağlıklı bir ilişkiyi nasıl kurabilirim

Gizli Kullanıcı13 Mayıs 2024 07:04

Merhaba 3 yıllık ilişkim var ve ilişkinin ilk başlarında erkek arkadaşımı kıskandırmak için erkek kuzenimle el şakası gibi hareketlerde bulundum daha önceki ilişkisinde bir güven problemi yaşadığı için istemeden o problemi gün yüzüne çıkardım ve sorunlarımızi anneme anlattım annem de ilişkimize dahil oldu bir süre o yüzden sağlıklı olan ilişkinin temeli sarsildi su an erkek arkadaşım benden çok şüphe ediyor ve korkuyor kendisinin aynı zamanda bipolar kişilik bozukluğu sebebiyle daha zor zamanlara sürüklüyor onunla eski sağlıklı ilişkiyi yeniden kurabilmek için ne yapmalıyım onun güvenini de kazanmak için nasıl bir yol cizmeliyim lütfen yardımcı olur musunuz

  • Cevaplandı

Merhaba, aslında ilişki kurmak kolay fakat belirli bir yerden sonra bu ilişkiyi yürütebilmek zor olandır.

İlişkinin temeli sağlam olmadığı zaman bir yerden sonra çatırdamaya başlar. Kavgalar, tartışmalar, tehditler kaçınılmaz hale gelmiş olur.

Sağlıklı bir ilişkide kişilerin kendi duygularıyla barışık olması, duygularını dışa vurabilen ve duygularını tanımlayıp konuşabilen kişiler olması oldukça önemlidir.

Aynı zamanda sağlıklı bir ilişkinin temelinde güven duygusu olması, duygu ifadelerinde herhangi bir engelin olmaması önemlidir.

Partneriniz daha önceki ilişkisinde güven problemi yaşadığı için sizin erkek kuzeninizle olan el şakalarınız üzerine empati kurmak gerekirse, “Ben partnerim yerinde olsaydım ve güven problemi yaşayan bir kişi olsaydım bu durum gerçekleştiğinde, başıma geldiğinde nasıl hissederdim ve ne yapardım?” sorusunu sormak sizin empati konusunda daha dikkat kesilmenizi sağlar.

Sağlıklı bir ilişkinin temelini atmak istiyorsanız güven duygusuyla dürüst, bütün ve tutarlı olmak, partnerler arasında olumlu ya da olumsuz her anı birbiriyle konuşmak, partneriniz yanınızda yokken de kendi hobilerinizin ve ilgi alanlarınızın olması, hayat içerisindeki zorlayıcı ve stresli anlara nazaran birlikte gülüp eğlenebilmek, ilişki içerisindeki anlaşmazlıklarda düşünce farklılıklarını kibar, dürüst ve düşünceli bir şekilde ifade etmek faydalı olabilir. Sevgiler.

Yorumlar

Gizli Kullanıcı

Çok teşekkür ederim sinem hanım

sinemtemel

Rica ederim. Sağlıklı günler dilerim.