Psikoloji

Saygısızlığa karşı kendimi anlayamıyorum

Gizli Kullanıcı6 Haziran 2024 10:06

4 ay sevgililik süreci yaşadım kendisi ayrıldı hiçbir şekilde iletişime geçmedim saygı duydum geri gelmeye çalıştı bi şekilde tekrardan oldu sonra ayrıldık ve saygısız davrandı her yerden engelledim ama bi şekilde iletişime geçmeyi başarıyordu. Bana yazsın istemiyorum kendimi iyileştirmeye çalışıyorum ama bundan bi haftaya kadar bana tekrar yazmasını istedim o saygısızlıga rağmen belki de alıştıgım için ama bu yazıyı yazarken fark ettim ki artık yazmasını bile istemiyorum. Bilmiyorum bu bi soru mu ama sizce bunun sebebi ne o saygısızlıga rağmen onun geri dönmesini neden istedim ben?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Kısa ve yorucu bir ilişkiden çıkmışsınız. Size saygısız davranılmış. Buradaki saygısızlık kısmının açıklamasını yazmamışsınız fakat size saygısız gibi hissettiren durumlar yaşamışsınız. Bu çok zorlayıcı bir durum. Başlarda sınırınızı koymaya çalışmışsınız ve iletişime girme çabalarını reddetmişsiniz ama şu an bir çaba görmek istiyorsunuz. Bu çabanın birçok anlamı olabilir. Alışkanlıklar, rutinler, değer görme isteği. Bazen de yazarken ifade ettiğiniz gibi yazmasını da istemeyebilirsiniz. Her ilişki bitimi bitiminde insan yas süreci yaşayabilir. Yas süreçlerinde gelgitler, gerginlikler, ikilemler veya kafa karışıklıkları olabilir. Tam kafamda bitti artık derken tekrardan gelip "ya keşke böyle mi olsaydı, şimdi yazsa vs." derken bulabilirsiniz. Bunun bir süreç olduğunun farkında olun. Saygısızlığına rağmen geri dönmesini istemek bir suç değil, bu bir süreç. Herhangi bir hatalı durum yok. Fakat bir ilişkideki beklentileriniz hakkında konuşmamız daha sağlıklı olacaktır.


Bir ilişkide ne bekliyorsunuz, karşıdaki (partneriniz) sizden ne bekliyor? Beklentiler olarak ne kadar uyumlusunuz? Sizin sınırlarınız neler? Partnerinizin sınırları neler? Kırmızı çizgileriniz olsa neler olurdu? Kırmızı çizginiz ilişki içerisinde net bir şekilde olmalı. Örnek veriyorum; kimisi için küfür edilmesi kırmızı çizgiyken, kimisi için insanların yanında dalga geçilmesi kırmızı çizgi olabilir. Kırmızı çizginiz kendi öykünüze ve isteklere göre değişebilir. Bunun üzerine düşünmek ve odaklanmak iyi olacaktır. Siz bir ilişkide nasıl değer görmek istiyorsunuz, siz partnerinize nasıl sevgi veriyorsunuz, nasıl değerli hissettiriyorsunuz? Size değerli hissettiren şeyler neler? Siz üzüldüğünüzde, kızdığınızda nasıl kendi duygunuzu ferahlatırsınız? Şimdi yukarıdaki durum için bu bir rutin veya alışkanlık veya bir yas süreci ise şunu diyebilirim. Kendinizi tanımanız ve nasıl ferahlayacaksınız, nasıl mutlu olacaksınız, nasıl bu duygu ile yaşayabileceksiniz bunlara bakmak gerekir. Sizi yürümek mi rahatlatır yazmak mı? Sizi bir kursa gitmek mi rahatlatır yoksa arkadaşınız ile bir kahve içmek mi? Bunların hepsini bulun ve bir kağıda yazmaya çalışın. Kağıtta şunu da inceleyin. Sizi ne ne kadar rahatlatıyor? Mesela arkadaş ile kahve içmek 10 üzerinden 10sa ( kısacası sizi çok rahatlatıyorsa) bunu not edin. Fakat sizi yazmak 10 üzerinden 1 rahatlatıyorsa bunu da not edin. Böylece kendi ilgi alanlarınızı, hobilerinizi, geliştirmek istediğiniz yanları görmüş olacaksınız.

Yorumlar

pskmerveulusoy

Sağlıklı günler dilerim. Psikolog Merve Ulusoy

Gizli Kullanıcı

Bunları duymak beni mutlu etti hatta duygulandım bile çok teşekkür ederim. Birinin beni anlıyor olması çok güzel hissettirdi. Kendim için en iyisini yapmaya çalışacagım bana iyi gelen iyi hissettiren ve saygı sınırını aşan kişileri hayatıma dahil etmeyeceğim. İyi ki varsınız teşekkürler. Bunun bi süreç olduğunu tekrar hatırlamak çok iyi geldi gerçekten