• Anasayfa
  • Sorular
  • Sevdiğim için kendi bedenimden ödün vermem bekleniyor ne yapmam gerek?
Romantik İlişkiler

Sevdiğim için kendi bedenimden ödün vermem bekleniyor ne yapmam gerek?

Gizli Kullanıcı1 Temmuz 2024 14:51

2.5 yıldır sevgiliyiz bana olan sevgisinden ve benim ona olan sevgimden hiç bi şüphem yok. Tam da aradığım insan aslında kötü alışkanlığı olmayan ağzı bozuk olmayan çok efendi birisi. Ama kendisinin mesleği imamlık ve benim kapanmamı bekliyor, onun mesleğiyle benim bi alakam olmamasına rağmen çevre baskısı ve minimum o sebeplerle benim kapanmam gerektiğinde kararlı. Ne yapmalıyım

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

merhaba sevgili danışan,

Sevginizden emin olduğunuz bir ilişkide olduğunuzu ve güvenin işaretlerini verdiğinizi söyleyebilirim. Aradığınız özellikleri bulduğunuzu söylemeniz de uyumlu olduğunuzun işaretleri. Fakat herkesin ilişkisinde az ya da çok yaşayabileceği "çatışma" yı yaşadığınızı okuyorum. Çatışmalar her ilişkide aslında olması gereken bir konudur. Toplumda korkutucu bir yanı var gibi gözükse de aslında bunu korkutucu yapan çatışma değil, çatışmaya nasıl tepki verdiğimizdir. Aslında bunun altında da yine duygu-tepki ilişkisi görünüyor; öfke kötü bir duygu değildir, öfke halinde nasıl tepki verdiğimiz önemlidir...


Dolayısıyla bu çatışmayı nasıl yönetebileceğiniz önemli... Burada kendi bedenim derken doğru anladıysam aslında siz "sınır" kavramından bahsediyorsunuz. Sınır belki de negatif bir bağlamda düşünülüyor fakat aslında "kendime ait bir alan" dan daha fazlası değil. Ve biz bu kendimize ait alanı koruduğumuzda kendi benliğimizi de koruyoruz.


Bir doğru düşünün, doğrunun bir ucunda x kişisi diğer ucunda siz bulunuyorsunuz ve bu doğruda kim nerede bulunuyorsa o onun sınırı, sınırı koruyabilmek ise doğrunun ortasında ya da ortasına yakın yerlerde buluşmak.


Belki bir doğru çizmek ve ortasında ya da ortasına yakın yerlerde nasıl buluşabilirsiniz partnerinizle bunu konuşabilirsiniz... Konuşurken doğru, sağlıklı ve açık iletişim kurabilmek için de sandviç tekniğini kullanabilirsiniz: sandviç düşünün ekmekleri olan ve arasında bir malzeme olan. En üstteki ekmeğiniz karşı tarafın olumlu özelliklerinin olduğunu, onu anladığınızı belirten cümleler; malzeme ise asıl vermek istediğiniz mesajı sen diliyle değil ben diliyle vermek istediğiniz mesajı vermek (ben dili demek kendi duygu ve düşüncelerinizi belirtmek: ben böyle hissettim bu noktada doğru fakat sen bana böyle hissettirdin demek yanlış); en sonunda da yine ekmek kullanıp, karşı tarafın olumlu yanları ve onu anladığınızı ifade eden cümleler. İşte sandviçimiz hazır :)


Bu yazı size sadece bir bakış açısı sunmaktadır, terapi ile ilişkisi yoktur. Söylenilen teknikler ise doğru iletişim kurabilmek içindir. Hayatınıza entegre etmedikçe bu teknikler oturmayabilir. Dilerseniz sandviç tekniğini kendiniz de araştırabilir, internette kolaylıkla bulabilirsiniz.


Sevgiler...

Cevaplanmış benzer sorular