Romantik İlişkiler

Sevgilim hakkında ne karar vermeliyim (aldatıldım)

Gizli Kullanıcı10 Temmuz 2024 13:13

5 yıllık Sevgilim tarafından aldatıldım aldattığı kişi 6 senelik konuştuğu boşanmış bir kadındı cinsellikte yaşamışlar ben 5 sene boyunca bunun farkındaydım aslında şüpheleniyordum ama çok iyi manipüle etti beni aldattığı kadınında benden haberi vardı onuda meğer sevgilime söylersen o beni bırakır bende seni demiş kadında bana söylemedi en sonunda yakaladım ayrıldım ama tekrar barıştım çok sevdiğimden değil ona alıştığımıdan sevgilim şu an çok değişti ne yapabilirim

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhabalar,


Yaşamış olduğunuz deneyim sizin için zorlayıcı olabilir ve bu konuda karar verebilmek sizin için son derece güç olabilir. İçinde bulunduğunuz durumla ilgili size yardımcı olabilecek bazı durumlardan bahsedebilirim:


İçinde bulunduğunuz durumla alakalı duygusal bir farkındalık kazanmak, şu anda nasıl hissettiğinizi, yaşadığınız duygunun sizin için nasıl bir anlam ifade ettiğini ve bu duygunun ortadan kalkabilmesi için neye ihtiyacınız olduğunu yazarak kendiniz için somutlaştırabilir ve sorgulayabilirsiniz.


Duygularınızın yanında düşüncelerinizide anlayabilmek ve hangi düşüncelerin size nasıl duygular hissettirdiğini fark edebilmek adına düşüncelerinizi kaydedebileceğiniz bir günlük edinebilirsiniz ve gün içerisinde zihninizden geçen düşünceleri bu deftere yazabilirsiniz.


Düşüncelerinizi yazarken olumsuz otomatik düşüncelerinizi fark edebilir bu düşüncelerinizle ilgili kanıtlar arayabilir ve düşüncenizi destekleyen ve desteklemeyen kanıtlar olarak ikiye ayırarak daha net bir şekilde düşüncenizi sorgulayabilirsiniz. Bu düşüncelerin yerine daha gerçekçi ve mantıklı olabilecek alternatif düşünceler üretmeye çalışabilirsiniz.


İlişkinizin geleceği hakkında daha uzun vadeli düşünebilirsiniz. Bu ilişki sizi mutlu edebilir mi ? İlişki devam ettiği sürece partnerinize ne kadar güvenebilir ve ne kadar anlaşılabildiğinizi hissedebilirsiniz ? Geçmişte yaşamış olduğunuz sorunları günümüze ve geleceğe taşımadan sağlıklı bir şekilde bu ilişkiyi yürütebilir misiniz? Gibi uzun vadeli sorularla kendi düşünceleriniz ve duygularınızı sorgulayabilirsiniz.


İlişkinize devam etmek gibi bir düşünceniz varsa tekrar bir güven ilişkisinin ne kadar kurulabileceğini ve bu güvenin sağlanabilmesi için partnerinizden ne beklediğinizi ve birlikte nasıl bir yol izleyeceğinizi değerlendirebilirsiniz.

Bu güven ilişkisini inşaa ederken açık bir iletişim içerisinde bulunmaya özen gösterebilirsiniz. Eğer tek başınıza bu süreci atlatmak çift olarak sizin için sorun olabilecekse çift terapisi alabilir ve bir uzmanla birlikte bu süreci daha sağlıklı bir şekilde yönetebilirsiniz.


Kendiniz için bireysel destek almak isterseniz duygularınızı ve düşüncelerinizi daha derin bir şekilde çözümleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Terapi sağlıklı kararlar almanızda ve ilişkinizi tekrar gözden geçirme noktasında size yardımcı olabilir.

Yardıma ihtiyacınız olduğunda, bir uzmandan destek almak her zaman iyi bir fikirdir.


Sağlıklı Günler Dilerim


Psikolog Gönül Tanır Durmaz


Cevaplanmış benzer sorular