Romantik İlişkiler

Sevgilimi hayatımın merkezine koydum

Gizli Kullanıcı1 Temmuz 2024 12:42

1,5 yıldır süren bir ilişkim var ama erkek arkadaşımı erkek arkadaşlarından bile kıskanıyorum onlarla dışarı çıktğinda sanki onu kaybetcekmiş gibi hissediyorum sürekli güven problemi yaşıyorum ve bugüne kadar hiç güvenimi sarsmadı .Onunla yakınlaşınca önce hoşuma gidiyor ama sonrasında suçluluk duyuyorum bazen kendimi tanımıyorum, ne yapmam gerektiğini bilmiyorum ilişkimde ki her şeyi çok kafama takıyorum o benim kadar takmıyor sık tartışıyoruz ama bir şekilde hallediyoruz ikimizde birbirimizi seviyoruz ama ben hep en kötüyü düşünüyorum bu durumla nasıl başa çıkabilirim ?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, sevgiliyi hayatın merkezine koymak, ilişkilerde karşılaşılan bir tutumdur ancak uzun vadede sağlıklı bir ilişki için dengeli bir yaklaşım gerektirir.

Sizi, bir ilişki veya birinin sevgilisi olmak dışında tanımlayan değerler neler? İhtiyacımızın merkezindeki soru şuan bununla başlamalı. İlişkinizin yanı sıra kendi hedeflerinizi ve ilgi alanlarınızı ihmal etmemeye özen gösterebilirsiniz. Kendinizi geliştirmek ve bağımsızlığınızı korumak, sizi ilişki dışında da tatmin edici bir yaşam süreceğinizden emin olmanıza yardımcı olur. Sevgilinizle zaman geçirmek kıymetli olsa da, kendi arkadaşlarınızla, hobilerinizle ve kariyerinizle ilgilenmeye devam etmek size özgüven verir ve bireysel kimliğinizi korumanızı sağlar.

İlişkinizde karşılıklı olarak destekleyici ve sağlıklı bir dinamik oluşturabiliyor musunuz? Her iki tarafın da duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarına eşit önem verilmesi, ilişkinizin uzun vadede sürdürülebilir olmasını sağlar. Çalışma, arkadaşlar, aile ve kişisel hedefler gibi alanlara da zaman ayırmayı bir hak ve öncelik olarak görmüyorsunuz belki de. İlişkinizin, hayatınızın önemli bir parçası olduğunu kabul edin, ancak hayatınızda diğer önemli alanlar da olduğunu unutmayın olur mu? :)

Kendinizi tek başınıza da değerli hissetmekle ilgili bilinç altı kodlarınızı keşfetmek de çok yararlı olacaktır. Sevgilinizin sizin hayatınızın merkezinde olmasıyla değerli olduğunuz anlamına gelmez. Partnerinizin diğer insanlarla vakit geçirdiğinde duyduğunuz kıskançlık duygularıyla başa çıkmak için bu zamanları kendinize ayırmak veya hobilerinize odaklanmak gibi nedenler için fırsat olarak görebilirsiniz. Güven sorunları genellikle kendi değerimizi sorguladığımız zamanlarda ortaya çıkar. Kendinizi sevmek ve değer vermek, başkalarının da sizi sevmesine ve değer vermesine yardımcı olur. Kendinize olan güveninizi artırmak için zamanınızı etkin bir şekilde yönetmeye çalışabilirsiniz. Kariyerinizde ilerlemek için hedefler belirleyerek ve bu doğrultuda  fırsatları araştırarak dikkatinizi kendinizle ilgili konulara yöneltebilirsiniz.

İnsan, kendi evinden memnun olmayıp ait hissetmediğinde hep dışarıda zaman geçirir. Eve yatmadan yatmaya uğrar. İçeride bakmaya değer; iç açıcı bir şeyler göremezse gözü hep dışarıda en ilgi çeken yerde olur. Tam da bu yüzden kendi evimizi; hayatımızı; karakterimizi; ait hissedeceğimiz, memnun olacağımız, huzur ve ilgi duyacağımız hale dönüştürmek en büyük çare olabilir. Bir yerden başlamak mümkün, küçük değişimleri hafife almazsanız bir yerden sonra daha hızlı ve büyük dönüşümlerinize şahit olabilirsiniz :)

Zihninizin ve gönlünüzün kendinize neşe ve sevgiyle dönmesini diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...