Romantik İlişkiler

Sevgilimle Geçmişi Unutmak İstiyoruz

Gizli Kullanıcı17 Haziran 2024 00:02

Merhaba defalarca geçmişi bırakıyoruz dememize rağmen sevgilimle her kavgada birbirimizi geçmiş hatalarımızdan vuruyoruz bunun nasıl önüne geçebiliriz? Yakında nişanlanıyoruz ve bu bizim ilişkimizi olumsuz yönde etkiliyor. Geçmişi unutmak için nasıl bir yol çizebiliriz? Birbirimize nasıl yaklaşmamız gerekir ?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Seans içerisinde çift danışanlarımda da sıklıkla çalıştığım bu sorununuza karşılık önerebileceğim bir teknikten bahsetmek istiyorum. 


•Kontrol edebildiğiniz şeyler ve kontrol edemediğiniz şeyler üzerine bir çalışmadır. Öncellikle ettiğiniz kavgaları gözden geçirmenizi istiyorum. Yaşanan kavgalarınızda sergilediğiniz benzer davranışlarınızı, söylediğiniz kelimeleri, tavırlarınızı değerlendirin.


İki tarafta kağıt kalem kullanarak soruların cevaplarını not almalıdır. (Telefonuzun notlar bölümüne de yazabilirsiniz.)


Cevaplanılacak sorular;

-Kavga esnasında partneriniz hangi davranışlarını kontrol edemez?


-Kavga esnasında partneriniz hangi davranışlarını kontrol edebilir?


-Kavga esnasında siz hangi davranışlarınızı kontrol edebilirsiniz? 


-Kavga esnasında siz hangi davranışlarınızı kontrol edemezsiniz? 


Karşılıklı anlaşarak bu konuyu konuşacağınız bir gün ve saat belirleyin. Sırayla soruyu ve cevapları sesli bir şekilde partnerinize okuyun ve açıklayınız. Verdiğiniz cevaplar içerisinde empati duygunuzu kullanmanızı istiyorum. Sonrasında kavgalarınızı nasıl iyileştirebileceğinizi, sağlıklı nasıl yönetebileceğinizi konuşabilirsiniz.


Bu tekniğin daha açıklayıcı olması için aşağıya örnek bir çalışma bırakacağım.


-Kavga esnasında sesimin yükselmesini kontrol edebilirim. Daha alçak sesle konuşmayı deneyebilirim, benim kontrolümde. 

-Kavga esnasında kırıcı cümleler kullanmayı kontrol edemem. (Neden?)

-Kavga esnasında partnerim gergin tavırlarını kontrol edemez. Onu anlıyorum, olayla ilişkili gergin hissedebilir anlıyorum. (Empati kurma₺ 

-Kavga esnasında partnerim konuyu farklı bir konuyla değiştirmemesini kontrol edebilir. (Nasıl yapabilir, öneri olabilir.)


Ek olarak problemlerinizi çözemediğiniz durumda çiftlerle çalışan bir psikoloğa başvurarak psikolojik destek alabilirsiniz.


Sevgiler. 


Klinik Psikolog Pınar Özdemir. 

Cevaplanmış benzer sorular