• Anasayfa
  • Sorular
  • Sevgiliniz ile bir sorunu ele almak istediğinizde üstüme gelme denilmesi doğru bir davranış şekli mi
Romantik İlişkiler

Sevgiliniz ile bir sorunu ele almak istediğinizde üstüme gelme denilmesi doğru bir davranış şekli mi

Gizli Kullanıcı17 Mayıs 2024 22:02

Bir iletişim sorunu, yanlış anlaşılma, kırgınlık, duygusal olarak incinmiş lik olduğunda konuyu ele almak isteğimizde erkeğin sıklıkla üstüme gelme, özür diledik, takla attık, ben çocuk değilim gibi ifadeleri sorunun çözümü için doğru bir yaklaşımmıdır? Teşekkür ederim

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


İletişimde konuşulan konun üzerinin örtülmesi, bir şeylerin ima edilmesi, dürüst olunmaması veya konunun geçiştirilmesi iletişimin temellerini olumsuz etkileyen nedenler arasındadır. Belirttiğiniz durumun bu nedenleri içinde barındırdığını görmekteyim.

Bir çatışma veya sorunu çözmek için açık iletişim kurmak, tarafların birbirlerini sözünü kesmeden dinlemesi ve ‘’ben’’ dilini kullanmak önemlidir.

Siz de yaşadığınız sorunu çözmeye çalışmadan önce partnerinizle açık bir şekilde iletişim kurabilir, onu suçlamadan duygularınızdan ve hissettiklerinizden bahsedebilirsiniz. İletişimin etkinli ve çift taraflı olmadığı bir durumda sorunun çözülmesi de oldukça zordur. Bu yüzden sizin ilk adımınız partnerinize ulaşmak ve onunla aynı dili kullanmak olabilir.

Ortada bir sorun yokken ve normal şekilde sohbet ederken sizinle ne tür bir iletişim kuruyor, hangi iletişim tekniklerini kullanıyor veya nasıl bir tavır sergiliyor. Bunları düşünebilir, partnerinizin iletişim özelliklerini bulmayı deneyebilir ve ona bu yollardan ulaşmayı deneyebilirsiniz.

Partnerinizin yorgun, üzüntülü veya düşünceli olmadığı durumlarda onunla iletişim kurmanız, konuşmanın çift taraflı ve daha verimli olması açıcından önemli olacaktır.

Ayrıca, siz sorunlar karşısında partnerinize karşı nasıl bir tavır sergiliyorsunuz? Suçlayıcı, aşağılacı veya konuyu gerekmeden uzatıyorsanız, bu durumda ufak değişimlere kendinizden başlayabilirsiniz.


Sevgilerle,


Uzm. Psk. Ayşegül ERİM 

Yorumlar

Gizli Kullanıcı

Teşekkür ederim Ayşegül Hanım

Cevaplanmış benzer sorular