Psikoloji

Sınav anı stresi

umay.27 Mayıs 2024 20:34

Deneme çözerken stres yapıyorum ve netlerim düşük geliyor dikkat eksikliğinden ne önerirsiniz sınav anı oluyor öncesinde stres yok kpss ogrecisiyim sınav anı stresini kontrol altına almak istiyorum emeklerim stres yüzünden gitsin istemiyorum hem sürekli yarış hem okuduğunu anlamak o stresle zor oluyor genellikle paragraflarda özellikle oluyor

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Öncelikle umarım bu sene atanır ve istediğiniz yere yerleşirsiniz. Bu süreç gerçekten bir yarış gibi, kim geride kalırsa o bitiyormuş gibi bir algı var. Fakat yarışı kim sakin bir tempoyla götürüyorsa genelde ( ki eğer bu bir yarışsa) o kazanıyor. Bu bir yarış olmayabilir de. Buradaki konum elbette yarış değil, buradaki konum dikkat eksikliği. Gerçekten dikkat eksikliğiniz mi var yoksa kaygıdan dolayı mı dikkatiniz etkileniyor? İkisi arasında derin bir fark var. Dikkat eksikliğinden şüpheleniyorsanız yani bu durumu çocukluktan bu yana yaşıyorsanız moxo testi yaptırmanızı ve bu testin sonuçlarına göre hareket etmenizi tavsiye ederim. Eğer dikkatiniz sadece bu sınav için dağılıyorsa o zaman burada dikkat eksikliğinden ziyade kaygıdan, dikkatin odağın dağılmasından bahsedebiliriz. Günlük ekran süreniz nedir? Ekran süreniz çok uzunsa ve bu uzunlukta sosyal medya içerikleri tüketiyorsanız dikkatinizi toparlamakta güçlük çekebilirsiniz. Bu odağı arttırmak için ekran sürenizi azaltıyor olmanız, bunu takip edip hangi zamanlarda yapıyorsanız dikkatinizi bambaşka etkinliklere yöneltmenizi tavsiye ederim.


Sınav öncesi veya sonrasında insanın stres içinde olması çok normal. Önemli olan hangi zamanlarda stresiniz çok artıyor, azalıyor? Eğer sınav öncesi stresiniz dorukta ve sonrasında yönetemiyorsanız; size iyi gelecek nefes egzersizleri yapmanızı tavsiye ederim. 4 saniye kuralına bakabilirsiniz. 4-7-8 kuralına bakabilirsiniz. Hepsinde sayarak nefes alıyor, sayarak nefes tutuyor ve sayarak nefes veriyorsunuz. Bunları denemeden bilemezsiniz, araştırmaların bunların geçerliliğini olduğunu söylüyor. Bununla birlikte gevşeme meditasyonları yapabilirsiniz. Beden tarama, rahatlama meditasyonlarının size iyi gelebileceğini söyleyebilirim.


Sizi iyi gelen cümleler veya sözler var mı? Bir mottonuz var mı? Olsaydı ne yapardınız? Bu mottoyu sizi harekete geçiren o cümleyi/sözü mümkünse bulun. Bu sizin kendinize daire bir cümleniz olsun. Bunları tek tek yazıp bir kutuda saklayabilir. Sonra ihtiyacınız olduğunuzda o kutuya bakabilirsiniz.


Hangi derslerde stresiniz daha çok artıyor? Bunu belirlerseniz ona göre önceliklendirme yaparsınız, bu önceliklendirme ile sınavda veya öncesindeki hazırlık sürecinde size yardımcı olabilir. Sınav stresi için bunları yaptığınız halde hala zorlanıyorsanız kpss süreciniz için bir psikolojik destek almanızı öneririm.


Sağlıklı günler dilerim.


Psikolog Merve Ulusoy

Yorumlar

Gizli Kullanıcı

Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz hepsini deneyeceğim ✨🙏🏼