• Anasayfa
  • Sorular
  • Son zamanlarda çok agresifim cevremde kimse kalmadı ne yapmalıyım
Sosyal Hayat

Son zamanlarda çok agresifim cevremde kimse kalmadı ne yapmalıyım

Gizli Kullanıcı20 Mayıs 2024 06:53

Son bir kac aydır neredeyse kimdeye tahammulum kalmadı ve herkes benden uzaklasmaya basladı eskisi gibi mutlu degilim surekli insanlara bagırıyorum veya en ufak biseyde sinirleniyorum.

Ama bunu baskaları bana yaptıgında hep alttan alıyorım ve benim için sorun olmuyor ben aynısını yaptıgımda neden sorun oluyor

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba, bu durumda “Hangi durumlarda öfkeliyim? Öfkem bana ne söylüyor? Öfkemi kontrol edebiliyor muyum? Zarar veren taraf mı olmayı tercih ederim yoksa fayda sağlayan taraf mı?” gibi soruları kendinize sorarak başlayabilirsiniz.

Kendinize itiraf edemediğiniz ya da kabullenmekten kaçındığınız şeyler yüzünden öfke hali yaşıyor olabilirsiniz.

Kabullenmekten kaçındığınız şeyleri size kim ya da hangi durumlar hatırlatıyor?

Hatırlatılan bu duygulardan kaçmak için bir maske olarak öfkeyi tercih etmiş olabilirsiniz.

Öfkenin ardındaki duyguyu fark etmediğimiz zaman onunla başa çıkmamız mümkün değildir.

Yetersizlik, değersizlik, aşağılanma duyguları yaşayan kişiler çoğunlukla bu durumun farkında değildir.

Karşıdaki kişinin yaptığı davranış sizi kendinize aşağılanmış, değersiz ya da yetersiz hissettiriyorsa sizin öfke tepkisi ortaya koymanız kaçınılmazdır.

Öfkeli olduğunuz zaman aynı zamanda alınganlık da yaşayabilirsiniz.

Bir arkadaşınızın sizin dış görünüşünüzle alakalı yorum yapmasını saldırı olarak algılayıp, ciddi ve aşırı tepkiler verebilirsiniz.

Öfkeyi kontrol altına almak için ilk adım kendi içinize “Ben neden yetersiz hissediyorum? Neden her şey bana aşağılanmış hissettiriyor?” sorularının cevaplarını verip, bu cevapları kendimize itiraf edebilirsek kendimizi daha rahat hissetmemiz mümkün hale gelir.

Sizi kıran ya da üzen şeyler için o an tepki vermeden beklemeniz, cevap vermemeniz gibi durumlar sizin içinizde birikir.

Eğer bir şeye kırılıyor, üzülüyor ya da sinirleniyorsak yani o an yaşadığımız duygu ne ise o duyguyu o an hissettiğimiz şekilde ifade edebilmek önemlidir. “Ben üzüldüm. Ben kırıldım. Bu sözünle benim canımı sıktın.” gibi “ben” üzerinden kurulmuş cümlelerle kendinizi daha kolay ifade edebilirsiniz. Sevgiler.

Psk. Sinem Temel

Cevaplanmış benzer sorular