Sosyal Hayat

Son zamanlarda hissettiğim derin duygu

Gizli Kullanıcı27 Haziran 2024 23:51

Ağlamayı sevmeyen bir insanım. Son zamanlarda ailesel olsun, sevgilimle aramdaki ilişki olsun çok fazla yıprandım. Hep diyorum ki herhangi bir olay olduğunda şöyle sağlam(çok) bir şekilde ağlamaya ihtiyacım var. Hıçkıra hıçkıra ağlasam bile bu his geçmiyor. Hep kötü hissediyorum genel olarak kendimi. Herkese güçlü bir kız olarak gözükmeye çalışıyorum, hayata karşı olumlu olun kendinizin değerinin farkına varın diyorum ama kendime faydam dahi olmuyor bu konuda. Kendi içime döndüğümde karamsarlık bulutu çöküyor. Etrafımdaki insanlar içimi görse beni tanıyamazlardi sanırım. Böyle içim dışım farklı gibi olduğu için kendimi sucluyorum bu kez kendimden nefret ediyorum. Bu iğrenç histen çıkmak için ne yapabilirim?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


İçiniz farklı, dışınız farklı olduğu zaman en çok insan kendine zulmedebiliyor. En çok kendine kızarken bulabiliyor. Bu hisleriniz ve içinizde yaşadığınız bu mücadelenizin yazdıklarınızdan zor olduğunu anlıyorum. Bu duyguların zorlayıcı olması ve sizin güçlü olmak için yaptığınız şeyler ile sağlıklı bir baş etme yöntemi bulamamış olmanız çok doğal. Fakat bu güçlülük algısına rağmen, bugün burada bizimle bu duygularınızı paylaşıyor olmanız belki de birçok insanın sizinle benzer duyguları yaşadığı an için ne kadar faydalı ve başlangıç için güzel bir adım. Sizleri tebrik ediyorum.


Öncelikle güçlü olmak ve çevreye bunlarla ilgili görüş bildiriyor olmak hakkında konuşmak istiyorum. Bunlar sizin için ne anlama geliyor? Güçlü olmak, birilerine tavsiye veriyor olmak? Konumunuz ne, nasıl hissediyorsunuz? Güçlü olmak sizin duygularınızı bastırmanıza neden olabilir. Bu bastırılan duygular ise gündüz başka, gece başka bir şekilde ortaya çıkacak çünkü gündüz bastırmak için çok fazla uyarıcı var. Fakat gece öyle mi? Gece her şey ile baş başa kaldığınız bir an. O yüzden bu kadar çok yorgunsunuz. Belki gece veya gündüz sizin için uygun değil fakat burada bastırılan bir duygu veya duygular var. Peki insanlar sizi güçsüz, belki aciz ve çaresiz görürse ne olur? Ne değişir hayatınızda? Sizde ne olur, ne hisler beliriyor bunları bile konuşunca bedeninizde neler oluyor? Güçsüz, aciz olmak deyince aklınıza gelen kişiler ve insanlar kim? Size ne anımsatıyor? Buralara bakmak iyi gelecektir.


Bahsettiklerinizde duygu yükünüz olduğunu anlıyorum. Peki bu duyguları bastırmadan nasıl ortaya çıkarabilir, sağlıklı şekilde ifade edebilirsiniz? Sizin kaynaklarınız neler, deponuz boşaldığında ya da şarjınız bitmeye yaklaştığınızda kendi iç dünyanızda bunu nasıl şarja takıyor, nasıl şarjınızı dolduruyorsunuz? Bunların bulmak, görmek tanımlamak kıymetli ve önemli. Sizin duygusal bir ihtiyacınız olduğunda bunu nasıl ifade ediyor, kiminle paylaşıyorsunuz? Acaba siz duygularınızı kendinize açık ve dürüst bir şekilde ifade edebiliyor musunuz? Her zaman seanslarımda ifade ettiğim bir durum var. Gün içerisinde koşmak ve yürümek sizlere iyi gelecektir. Mümkün mertebe bunu yapın ve ardından size iyi gelecek, bakımınızı sağlayacak, deponuzu dolduracak o şeyleri bulmanızı tavsiye ederim. Belki yazmak, çizmek, konuşmak, anlatmak, çiçek bakmak, kendinize bakım yapmak, her ne varsa hepsini deneyin. Size iyi gelenleri belirleyin.


Hala daha zorlandığınız bir kısım olursa lütfen bir psikolojik destek alın. Her zaman güçlü olamayız, bir desteğe ihtiyaç duyabiliriz. Bu desteği bir profesyonelden alıyor olmak sağlıklıdır. Sağlıklı baş etme mekanizmaları bulduğunuz güzel günlerde buluşmak dileğiyle.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular