Sosyal Hayat

Sosyalleşmekte problem yaşıyorum

eda22 Mayıs 2024 09:35

Bir ortama girdiğimde birbirimizi tam tanımadığımız zaman en aktif sosyal kişi benim ama aynı kişiyle biraz vakit geçirince özgüvenim düşüyor göz teması azalıyor o ortama giremiyorum kendimi savunamıyorum sonra gerçekten dışlanmalar başlıyor şu an hatta okulumu değiştirmek istiyorum ama ordada aynı şeyi yaşıcam bu problemi tek yaşamama durumum bir arkadaşım var ebeveyinim gibi özgüven parçamın bir kısmı o çocukluktan gelen travmalarımla dahada kötü oldu ya aile hayatımdada babam kardeşimle sürekli dışlama durumu vardı neden oluyo anlamıyorum ama son zamanlarda çok kötüleşti okul değiştirme muhabbetine gelincede ailem asla sosyal hayatımı umursamıyor okul değiştirme konusu açarsam okul okumak için vardır kimseyle konuşmana gerek yok der umursamaz zaten böyle ap*tal bir ailem var

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Birileri ile aynı ortama girdiğinizde hiçbir problem yok, konuşabiliyor, sosyallaşebiliyor, kendiniz gibi konuşabiliyorsunuz. Tanıdığınız insanlar ile aynı ortama girdiğinizde sizi yanlış anlayacaklar, dışlayacaklar endişesi yaşıyorsunuz, göz temasınız azalıyor. Sanki burada Harry Potter'ın alnındaki iz gibi bir iz var da, sizi tanıdıkça o izi göreceklermiş gibi bahsediyorsunuz. O iz elbette görünür değil ama ruhunuzdaki iz o kadar derin ve belirgin ki, sizi tanıdıkça o izin farkında varacaklar. O iz demek, dışlanmak, ötelenmek, istenmemek demek. O izin farkına varmasınlar diye siz daha çok susuyor, göz teması kurmuyor, konuşmuyor ve kendinize özgüvensiz derken buluyorsunuz. Böyle bir ortamda ister istemez dışlanırsınız çünkü yoksunuz. Varsınız ama yoksunuz. Fikir beyan etmiyor, konuşmuyorsunuz. O izi siz belirgin kılıyorsunuz, bunu bilerek isteyerek değil. Tıpkı evdeki gibi. Anlamadığınız şekilde oluyor. O yüzden şunu demek istiyorum; o izi sadece siz biliyorsunuz. O izi siz bildiğiniz için ister istemez kötü oluyorsunuz. Şimdi bu işin kötü yanıydı, şimdi size güzel haberim var. O izi sadece siz biliyorsunuz böylece o izi siz bildiğinizden o izle çalışabilirsiniz. Mesela o izin aktive olup olmadığını şöyle anlayabilirsiniz; siz kendinizden bir şey bahsettiğinizde, özgüvenli konuştuğunuzda o iz aslında çokta aktive olmuyor. Kimse görmüyor zaten. Siz sessiz kaldıkça, konuşmadıkça o iz hep var olacak. Siz konuştukça, sosyalleştikçe her şey daha da rahat olacak.


Öncelikle bu konuda bebek adımları atacaksınız. Nasıl hiç bilmediğiniz insanların yanında rahatsanız yine aynı şekilde rahat olmaya çalışıp ilişki kurmaya çalışacaksınız. İlişkinin olmadığı yerde bağ olmaz, bağın olmadığı yerde dışlanma olur. Bu sebeple okul değiştirmekten ziyade odaklanmanız gereken yer sağlıklı ilişkiler ve bağlar kurmaya çalışmak. Bazen aileler ile anlaşamıyor olmak, dışlanmış hissetmek çok zorlayıcı olabilir. Fakat ailemiz dışında arkadaşlarımızda var, onlarla da sağlıklı bağlar kurabiliriz. Bence burada o sağlıklı bağ ilişkisini kurmak için çabalıyor olmak kıymetli olacaktır.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy