Stresle nasıl hayata devam edebilirim

Gizli Kullanıcı15 Mayıs 2024 04:36

üniversite 1. Sınıfım bir grubumuz vardı o grupla 1,2ay önce konuşmayı kestim o grubun içinden bi arkadaşımla konuşmaya devam ediyoruz okulda yanımda arkadaş olunca okulda rahatım ama o arkadaşım okula gelmeyince gitmek istemiyorum başka konuştuğum arkadaşlarda var ama yanlarında çok samimi değiliz öyle konuşmalara dahil olamıyorum . Okulda tek olmak korkulu rüyam kalbim sıkışıyo kulaklarım patlayacak gibi oluyo nefes alamıyorum çok stres oluyorum biri benimle dalga gececek mi benim hakkımda konuşacak mı bana bakıyorlar mı tek başına dışarda nasıl davranılır, oturulur, hareket edilir bilmiyorum pandemiden sonra özgüven düşüşü yaşadım dışarıda ya da tekken rahat davranmak istiyorum nasıl yapacağım …

  • Cevaplandı

Merhaba,


Üniversite 1.sınıfta grup arkadaşları gelip geçici olabilir ya da hep tanıştığınız insanlar dışında da başka insanlarla da tanışabilirsiniz. Yanında rahat olduğunuz arkadaş olmayınca kalbinizin sıkışması ve diğer davranışlar anksiyete ile ilişkili olabilir. Anksiyete çoğu zaman zorlayıcıdır, bu anksiyete durumu sizleri insanların yanında konuşamamak, ilişki kuramamak gibi problemlere sebep olabilir. Bu durumda anksiyetinizi rahatlatmak için ne yapabilirsiniz?


Anksiyete oluşturan ortamları tespit etmek ve bu tespit ettiğiniz kısımların ne kadar üstüne gidebilirsiniz? Üstüne gidebildiğiniz kısımlarda bebek adımlarıyla adımlar atmaya çalışın. Bebek adımları atıyor olmanız şu açıdan önemli, bir günde her şey değişmez ama bebek adımlarıyla bir süre sonra çok değişir.


Peki anksiyeteyi rahatlatan bir diğer nokta nedir? Hep bahsettiğim gibi psikolojik kaynaklarımızı ve depolarımızı dolduruyor olmak. Sizin deponuzu ve kaynaklarınızı neler doldurur? Yürüyüş yapmak, koşmak, spor yapmak, meditasyon yapmak, nefes egzersizleri, resim, müzik dinlemek, yazı yazmak? Bunlardan hangi birisi veya diğerleri neler olabilir? Bunları tek tek yazıyor olmak ve değerlendiriyor olmak çok kıymetli. Mümkünse bunları tek tek yazın ve cevaplayın. Çünkü yazmak zihni çok rahatlatan çalışmalardan biridir.


Üniversite 1.sınıf bu şekilde geçmiş ve devam ediyor olabilir. Okul kulüpleri, sosyal sorumluluk projeleri, girişimcilik çalışmaları her ne varsa ilginizi çeken bunlardan birine veya birkaçına girip yeni başlangıçlar yapabilirsiniz deponuzu doldurmaya başladıktan sonra bu şekilde bebek adımları atmış olursunuz. Çok güzel bir üniversite hayatı diliyorum size.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

alinti

Çok teşekkür ederim o kadar samimi geldiniz ki umarım her şeyi yoluna koyabilirim desteğiniz için çok teşekkürler ❤️

Cevaplanmış benzer sorular