Sosyal Hayat

Sürekli aynı diziyi veya filmi seyretme isteği

Gizli Kullanıcı20 Mayıs 2024 20:03

Çevremde herkesin efsaneleşmiş film ve dizi favorisi var ancak kimde oturup tekrar ve tekrar izlemiyor (bir kaç yılda bir izleyenler hariç) ama ben bir iki ay sonra tekrar izleme isteğine engel olamayıp tekrar izliyorum ve çevremdeki insanlar bu durumu garipsiyor bi sorunum varmış gibi davranıyor

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Dizi veya film izlemek zihin rahatlatan faaliyetlerden biridir. Burada sizin durum; tekrar tekrar izlediğiniz dizi ve filmlerin neler olduğudur? Mesela oradaki duygular ne? Hangi duygular sizde canlanıyor ki tekrar tekrar izleme isteğiniz oluyor? Dizi veya filmi tekrar tekrar izlemek, aynı kitabı defalarca okumak, bir örgüyü bildiğiniz halde defalarca yapıyor olmak gibi şeyler normaldir. Bir çocuk düşünün, aynı oyunu saatlerce, günlerce, yıllarca oynayabilir. Neden çocuk oyun oynar? Çünkü çocuğun tekrar tekrar oyun oynamaya ihtiyacı vardır. Oyun oynadıkça regüle olur. Siz de duygu durumunuzu düzenlerken aynı diziyi izliyorsunuz. Çünkü başını, gelişmesini ve sonunu biliyorsunuz. Çok güvenli bir bölge aynı diziyi izlemek. Böylece herhangi bir tehlike ile karşılaşma sorununuz yok. Başı belli, sonu belli. Üzüleceğiniz olaylar silsilesi belli. Bu şekilde zihin rahatlatıyor kendini. Bu çok doğal bir durum. Tıpkı yemek yemek gibi. Burada belki de bakmak gereken yer şurasıdır; hangi karakterler sizi tekrar izletmeye sevk ediyor? Hangi duygular var orada? Siz neden kendinizi güvende hissetme ihtiyacınızdasınız? Kaygınız veya üzüntünüz ile mi bu şekilde baş ediyorsunuz? Her ne varsa orada buna tamam olup o şekilde devam ediyor olmak kıymetli. Kısaca sorunuzu özetlemek gerekirse; burada insanlar garipseyebilir. Bunun bir önemi yok, bu doğal ve normal bir durumdur. Siz hangi karakteri çok seviyorsunuz, öykünüze hangisi daha yakın, oradaki mücadeleyi mi seviyorsunuz yoksa komediyi mi? Hep görmek istediğiniz bir aile mi var orada? Her ne varsa oraları bulmak, bulduktan sonra belki de çalışıyor olmak. Şunu da diyebilirsiniz; ben bunu yapmak istemiyorum. O zaman farklı baş etme mekanizmaları bulmanız gerekir, bu da yine sizin bir önceki sorularımdaki cevaplarınıza göre şekillenecek bir şey. İnsanlar garip bulabilir, sizi rahatlatıyorsa ve sağlıksız değilse devam edebilirsiniz.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

alinti

Her ayrıntıyı düşünerek yazmışsınız cevabı, çok teşekkürler

Yorumlar

Gizli Kullanıcı

Teşekkür ederim cevabınız e

pskmerveulusoy

Ben teşekkür ederim, yorumunuz yardı kalmış gibi herhangi bir sorunuz var yazabilirsiniz

Cevaplanmış benzer sorular

İş Hayatı

Bir işe başlarken hep kendimi eksik buluyorum. Mükemmel arayışım var

Fotoğrafçıyım, senelerdir bu iş ile uğraşıyorum. Çekimini yaptıklarım , beraber çalıştığım bir çok firma oldu ve işlerimi gayet beğendiler. Bende içeriklerimi, ortaya çıkardığım işleri beğeniyorum. Lakin bu sektörde olan rakiplerime bakarak kendimin bir işe yaramadığını, ne yaparsam yapayım insanların beni beğenmeyeceğini düşünüyorum. Halbuki herkes, bende dahil olmak üzere yaptığım işleri çok beğeniyorum. Ama kendimi toparlayacak gücü kendimde bulamıyorum.Normalde sosyal medya uzmanıyım. İşim için önceden çektiğim çiftlerin fotoğraflarını düzenleyip sosyal medyada kendime bir yol çizmem lazım. Nasıl içerik üretmeliyim, nasıl reklam vermeliyim, en ince detayına kadar biliyorum. Ama maalesef bu işe başlamak için kendimi yeterince motive edemiyorum. Tam fotoğrafları düzenleyip sektöre yeniden atılacağım diyorum aklımda bir sürü düşünce beliriyor; o kadar fotoğrafçı var senin fotoğraflarını kimse beğenmez, çekim alırsan insanların en güzel gününe ortak olacaksın ya çekimi beğenmezlerse, çok güzel çekimlerin var ama insanlar ya seni keşfedemezse ya ekipmanınla dalga geçerlerse, ya tipimle yargılarlarsa, ya o kadar fotoğraf atıp kimseye ulaşamazsam. O kadar fazla kaygım oluyor ki bununla baş etmek istiyorum.Çünkü etrafıma bakıyorum, işin ehli bile olmayan eline makine aldım diye Fotoğraf çekip para kazananlar var. Ben o kadar güzel işler başarmışken neden sahadan geri kalayım ki. Şuan aktif çalıştığım freelance işler var ama asıl mesleğimden uzaklaşmış olmak beni çok üzüyor ve yıpratıyor.Belki sürece katkısı olur diye eklemek istiyorum; 2 sene önce çalıştığım firma geri işe çağıracaklarını söyleyerek bana 1 ay izin verdiler. 1 ayın sonunda arkamdan dönen dedikodulara inanıp benimle yollarını ayıracaklarını; uygunsuz, aşalayıcı bir üslupla söylediler. O süreçten sonra her iş başvurumda kaygım ileri derecede oluyor. Halbuki alanımda iyi olduğumu biliyorum ve her daim değişim, dönüşüm ve ilerlemeye hazırım.