• Anasayfa
  • Sorular
  • Sürekli geçmişte yaptığım hataları düşünmemeyi nasıl başarabilirim?
Psikoloji

Sürekli geçmişte yaptığım hataları düşünmemeyi nasıl başarabilirim?

Gizli Kullanıcı3 Temmuz 2024 10:50

En başından beri berbat bir evlilik yaşıyorum ve tüm günlerim geçmişte beni bu evliliğe sürükleyen hatalarımı düşünmekle geçiyor. Artık aklımı yitirmek üzereyim zamanı geri alamayacağımı da biliyorum ama düşünmekten vazgeçemiyorum. Sürekli olarak ya geçmişte yaptığım saçma seçimleri ya da zaman geriye dönseydi bir daha yapmayacaklarımı düşünüyorum. Delirecek gibi hissediyorum ve herkesten nefret ediyorum herkesten. Bu histen nasıl kurtulacağım veya düzelteceğim.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhabalar,


Geçmişte yaptığınız hatalar veya pişmanlıklar üzerine düşünmek çok yorucu ve duygusal olarak yıpratıcı olabilir.


Geçmişteki hataları kabul etmek ve kendinize şefkat göstermek, hatalarınızdan neler öğrendiğinizi düşünmeye çalışmak daha doğru kararlar vermenize yardımcı olabilir.


Eğer ilişkinizde bir şeylerin yoluna girmeyeceğini düşünüyorsanız ayrılmanında bir seçenek olduğunu unutmamalısınız. Genelde insanlar ayrılmayı ya da boşanmayı son seçenek olarak değerlendirirler fakat bazen en iyi seçenek ayrılmak ve iki insanında kendi hayatına gidebilmesidir.


Evliliğinizle ilgili karar verirken şu uygulamayıda yapmayı deneyebilirsiniz:


İlişkinizin ilk zamanlarına gidip hangi anların sizi bu ilişkiyi güzel ve mutlu kıldığını gözden geçirin.


Şuan ki ilişkinizi gözden geçirin ve ilk zamanlara göre nelerin değiştiğini düşünün ve farkedin.


3 yıl sonra ilişkinizi nasıl değerlendiriyorsunuz ? Hayatınızda neler değişirdi ? Hangi sorunlar devam ederdi.


Bir terapist veya danışmanla konuşmak, duygusal olarak zorlayıcı düşünceleri işlemekte ve onlarla başa çıkmakta büyük ölçüde yardımcı olabilir. Özellikle Kognitif Davranışçı Terapi ve Şema Terapi gibi yaklaşımlar, bu tür düşünce kalıplarını değiştirmede etkilidir.


Sağlıklı günler dilerim.


Psikolog Gönül Tanır Durmaz





alinti

Öncelikle cevapladığınız için teşekkür ederim ama o kadar berbat durumdayım ki, nasıl anlatılır bilmiyorum. Boşanmayı çok istiyorum ama yaşadığım bölgede bu çok zor hatta imkansız. Ve bugün henüz küçük bir bebeğim varken tekrar hamile kaldığımı öğrendim. O adama defalarca istemediğimi söylememe rağmen asla bir önlem almama izin vermedi. O kadar duyarsız, anlayışsız ve merhametsiz ki bana hissettirdikleri umrunda bile değil. Artık geçmişim be kadar iğrenç anılarla doluysa geleceğim de öyle olacak gibi hissediyorum. Günlerim sadece ağlamakla geçiyor.

Cevaplanmış benzer sorular