Psikoloji

Sürekli kaygı halindeyim ne yapmalıyım

Gizli Kullanıcı23 Mayıs 2024 21:34

Vücudumu sürekli endişeli kaygılı hissediyorum sürekli korku halindeyim vücudum sürekli titriyor sürekli kendime bişey olacak hissi var bunun korkusuyla yaşıyorum her an sağlikli bir hayat geçiremiyorum her şey olabilir diyorum doğrusunu biliyorum ama asla kendime anlatamıyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, sürekli kaygı ve endişe hissetmek tahmin edilemeyecek kadar zor olabilir, ancak bu duyguları yönetmek ve daha rahat hissetmek için birkaç strateji deneyebilirsiniz. Hayatımızda her şeyi aynı şekilde yapmaya devam ederek, daha farklı hissetmeyi bekleyemeyiz, değil mi? ;)

İlk adım olarak lütfen korkularınızı tanıyın ve kabul edin. Korkularınızı tanıyın ve onlarla yüzleşmeyi öğrenin. Korkularınızın kaynağını belirlemek ve onları açıkça tanımlamak, bu duygularla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Daha sonra sırada korkularınıza meydan okumak geliyor. Korkularınızla yüzleşmek ve adım adım onları yenmek için küçük adımlar atın. Korkularınızla yavaş yavaş yüzleşmek, onların sizin üstünüzdeki kontrolünü kaybetmeyi sağlayabilir.

Bunların zorlayıcı etkisinden bir nebze olsun kurtulduktan sonra, yapacağınız eylemler daha yararlı olacaktır.

Nefes ve sakinleşme egzersizleri önceliğiniz olsun. Çünkü bedeni sakinleştirmeye ihtiyacınız olduğunu gözlemliyorum. Derin nefes almak ve sakinleşme egzersizleri yapmak, vücuttaki gerginliği azaltabilir ve zihni sakinleştirebilir. Yavaş ve derin nefes alarak, dikkatinizi anlık olarak şimdiki zamana odaklayabilirsiniz.

Stres yönetimi için diğer teknikleri sırayla devreye alabilirsiniz. Örneğin: Yoga, meditasyon, ileri gevşeme teknikleri gibi stres yönetimi tekniklerini deneyerek zihninizi ve vücudunuzu sakinleştirebilirsiniz. Bunları lütfen aşama aşama deneyimleyin. Birden bir çok uygulamaya yoğunlaşmak da dengeyi bozabilir.

Düşüncelerinizi seçerek yönetmeyi hiç denediniz mi daha önce? Olumsuz düşünce kalıplarını fark edip, bunları olumlu düşüncelerle değiştirmeye çalışın. Kendinize yönelik olumlu ve motive edici ifadeler kullanarak, kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Kendinize mutlaka yemek uyumak gibi temel ihtiyaçlarınız dışında özel zaman ayırın. Kendinize düzenli olarak zaman ayırarak hoşlandığınız aktivitelere odaklanın. Hobilerle uğraşmak, dinlenmek ve keyif almak, kaygı ve endişeyi azaltabilir.

Sağlıklı yaşam tarzına yavaş ama sağlıklı adımlarla geçmiş oluyoruz böylece. Farkındaysanız birden tüm hayatımızı dönüştürmek yerine güvenli ve sağlam geçişler yapıyoruz.

Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve yeterli uyku almak genel sağlık durumunuzu iyileştirebilir ve stresle başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Kendi üstünüze düşen sorumlulukları yerine getirdikten sonra sosyal destek istemekte çekinmeyin. Aile üyeleri, arkadaşlar veya destek grupları gibi sosyal destek kaynaklarından destek alın. Duygularınızı paylaşmak ve başkalarının desteğini almak, kaygı ve endişenizi azaltabilir. Kendinizi, derdinizle baş başa ve yalnız hissetmenin önüne geçer.

Profesyonel yardıma da başvurabilirsiniz. Bazı sorunları kendi çabamız ve çevremizin yardımı ile bir yere kadar çözebiliriz. Eğer kaygı ve endişeniz çok fazla ve günlük yaşamınızı olumsuz etkiliyorsa, bir terapist veya danışmanla görüşmek faydalı olabilir. Profesyonel bir yardım alarak duygusal sağlığınızı destekleyebilir ve daha iyi bir yaşam kalitesi elde edebilirsiniz.

Huzur ve dengede olduğunuz bir yaşam diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...