• Anasayfa
  • Sorular
  • Sürekli kötü senaryoları düşünmemek için ne yapabilirim?
Psikoloji

Sürekli kötü senaryoları düşünmemek için ne yapabilirim?

Gizli Kullanıcı18 Mayıs 2024 02:35

Gün içinde neredeyse yapacağım her eylemde, dışarı çıkmak olsun, uyumak olsun, sürekli en kötü senaryoyu düşünüyorum. Sevdiklerimi kaybetme korkusu da çok var. Artık böyle düşünmek istemiyorum. Fiziksel olarak nefes alamıyormuş gibi hissediyorum, bedenimi başkası yönlendiriyor gibi oluyor. Bu durumda ne yapmalıyım?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, kendi duygu ve düşünce kontrolünüze yakınlaşmaya başladığınız ilk an bu adımla başlar.

Çünkü, kendinden uzaklaşan kişiler bir yerden sonra bu hali öyle benimser ki; özünde oldukları kişiyi unuturlar. Gerçekte ben kimdim ve hangi konularda güçlüydüm?

Siz ilk olarak duygu ve düşüncelerde kendi özgün ve olumlu yanınızdan uzaklaşmış; sonra bir farkındalık sıçramasıyla sorgulamaya başlamış görünüyorsunuz.

Bu türden bir farkındalığın ilk aşamaları biraz kaybetme korkusu ve kötü senaryolara yoğunlaşma ile kendini gösterir. Kişi bu kısımlarda profesyonel destek almazsa ve eğer geçmişten getirdiği travma etkileri varsa; süreç hem uzar hem de şiddetlenir.

Karamsar bakış açısı bazı kişilerde doğuştan ve karakteristik bir haldir. Fakat sonradan olumsuz taraflara daha çok odaklanan kişilerde gözlemlediğim kadarıyla; geçmişte üst üste ve büyük hayal kırıklıkları yaşamış olurlar. Bazıları dank hazırlıksız anda kötü haberler almış veya kötü ayrılıklar, kayıplar yaşamış kişilerdir.

Sizi karamsar ve kötü ihtimale yönelten algınız neden geçmişten güzel olanları değil de bunları seçiyor?

Algıda seçiciliğimiz, bize en çok tesir eden ve iz bırakan duygulara yönelir.

Geçmişten bir bilinçaltı fotoğrafı var ve ona benzeyen ihtimallere karşı kendinizi ve sevdiklerinizi korumak istiyorsunuz. Tekrar aynı şeyleri yaşamaktan korkuyor olabilirsiniz.

Bu nedenle ilk ihtiyacınız, geçmişin devamı olarak bugünü karanlık resimlerden çıkarmak. Bunun için, kendinizin ve hayatınızın değiştiğine dair inancınızı güçlendirmeniz gerekiyor.

Kötü olasılıklar karşısında eski benliğinizin değil yeni halinizin sapasağlam durabileceğine, sorunlarla baş edebileceğine dair telkinler de yardımcı olacaktır.

Özgüveninizi yükseltmek adına kendinize saha çok yatırım yapabilirsiniz. Spora, etkinliklere, dil öğrenmeye dikkatinizi verebilirsiniz.

İnsan, kendisinin ne kadar cesur ve aktif olduğunu somut şekilde kendisine bile ispat edebilmeli. O zaman korkuları üst bilince çıkmadan kendi içinde regule edilebilir.

İç barış ve denge dolu bir yaşam dilerim.

Sağlık dileği ve sevgilerimle…

Cevaplanmış benzer sorular

Psikoloji

Ailem beni anlamıyor ne yapabilirim

henüz reşit değilim ve ailem beni anlamak istemiyor ergenliğe veriyorlar lakin okula adapte olamıyorum geçen sene 1yıl hastanedeydim ameliyat oldum ama hala üstünden geçmesine rağmen adapte olamıyorum ve okula gitmek istemiyorum arkadaş edinemiyorum dışarı çıkamıyorum ailem pek izin vermiyor sürekli kapalı şekilde giyiniyorum açık şeylere izin vermiyorlar kendi yaşımdakiler gibi olamıyorum sürekli ağlayasım geliyor bi ortamdayken sanki uzaktan izliyormuş gibi hissediyorum diğerleri gibi dışarda rahatça hareket edemiyorum utanıyorum biri bana bakarak arkadaşıyla konuşuyorsa dalga geçtiğini düşünüp tüm günümü kötü geçiriyorum ve gece 11 de yatıp ertesi gün akşam 6-7 gibi kalkıyorum oda ailemin zoruyla,uykumdan uyanmak istemiyorum sürekli uyumak istiyorum ve derslerden hiçbirşey anlamıyorum anladıktan sonra araya tenefüs giriyor ve diğer derste unutmuş oluyorum kendi başıma bir şeyler sipariş edemiyorum insanlarla konuşamıyorum ailem sessiz konuşuyorsun duymuyor diye dalgaya alıyorlar ve 1 yıl boyunca hastahanede kalıp sürekli ameliyat olmamda hala şuanda beni etlikiyor galibakendim gibi hissetmiyorum bir gün içindeki ayık kaldığımız 12 saatte sanki hiç bir şeye süre yetiştiremiyor gibi hissediyorum arkadaş edinmemi bile istemiyorlar dışarı çıkmayayım diye ve yardım almak istediğimi söylediğimde telefonunu bırakıp zamanında uyursan geçer diyorlar yada dersleri anlamadığım icin salak olduğumu söylüyorlar geceleri evde herkes uyuduysa onlardan sonra uykuya dalamıyorum çoğu zaman 1.5 gün uyurken çoğu zaman uyuyamıyorum benden önceki abiminde bu tarz sıkıntıları vardı ve deli damgası vurmuşlardı ama aslında verdikleri cevaplar ve dikkate almamalarından dolayı onu deli eden onlarmış gibi hissediyorum ve hiç bir zaman düzgün bir cevap alamıyorum sürekli birşeyler alıp durdugumu neyime yetmedıgını düzgün bi hayatımın oldugunu soyluyorlar ve acık kıyafetlerden kastım askılı kıyafetler sıfır kol bile giydirtmiyorlar sadece bol tişört ve bol pantolon giyebiliyorum resmen ve daha bürsürüsü gergin oldugumda karnıma vuruyor ve ağrıyla birlikte kusasım geliyor parmaklarım bütün vucudum uyusuyor soguk terler atıyorum resmen