Sosyal Hayat

Telefon Bağımlılığını Nasıl Bırakırım?

Gizli Kullanıcı27 Haziran 2024 23:21

evde olduğum sürece (bazen dışarda arkadaşlarımlayken bile) sürekli telefon başındayım. Sosyal medyamı kontrol etme istegi duyuyorum. neredeyse gunun 8 saati bile Instagramda geciyor. artık bas ağrısı, bas dönmesi çekmeye başladım. bunu bırakmak istiyorum. ne yapmam gerektiğini bilemiyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Öncelikle bir durumun kökenini buluyor olmak sorunun çözümüne ulaşmada daha sağlıklı bir yol olacaktır. On gün boyunca kendinizi gözlemleyin. Ne zaman, hangi duyguyla, hangi olaydan önce ve sonra, ne düşünceyle sosyal medyaya veya elinizin telefona gittiğini kaydedin. Bu kaydetmeler belki de bir gün içinde yüz madde olacak önemli değil, on gün boyunca devam ettirin. Sonra yazdıklarınıza göz attığınızda ortak bazı şeyler olacaktır. Örnek veriyorum; canım sıkıldı, mutsuzdum, birisiyle tartışmıştım. Bunları ortak bir hazneye alın ve inceleyin. Hangi saat dilimlerinde yoğunluk oluyor, hangi duygunun ardından bu davranışı arttırıyorsunuz, belki de bir düşünce sizi bu davranışa sevk ediyor. Buradaki şeyleri tespit ediyor olmanız müdahale kısmında daha yardımcı olacaktır. Peki tespit ettikten sonra ne yapacağım diyebilirsiniz. O duyguyla ilgili anlatamadığınız, konuşamadığınız, paylaşsanız da belki yetmeyen bir şey var. Bu duyguyla ilgili ne var? Oturun en az 750 kelime olacak şekilde bu duygu ile ilgili olanları yazın. İsterseniz yırtarsınız, bu da bir egzersiz. İsterseniz bir toprağa gömersiniz ya da duygu günlüğü şeklinde devam ettirebilirsiniz. Sonrasında bu duygu geldiğinde neler yaptığınızı inceleyin. Bundan kaçınmaya mı çalışıyorsunuz? Kaçınmak yerine ne yapabilirsiniz? Bu duyguyu olduğu gibi kabul etmek için neye ihtiyacınız var? Aynı yazıları düşünceniz içinde geçerli olacak şekilde sorabilir ve yapabilirsiniz.


Sosyal medyadan ve telefondan uzak kalmak gerçekten günümüzde zorlayıcı bir kısımda. Bahsettiğim çalışmalar ardından günlük kullandığınız mesela instagram 8 saat demişsiniz, bunun bildirimlerini kapatmanızı ve kapattığınız halde açmaya devam ediyorsanız uygulamayı birkaç günlüğüne silmenizi tavsiye ederim. Bunu yapmadan önce günü planlıyor olmak çok önemli. Aklınıza her geldiğinde bir şey yapıyor olmanız veya bununla baş ediyor olmanız kıymetli olacak. Örnek veriyorum; sosyal medya aklınıza gelince yürüyor olmanız, kitap okuyor olmanız, arkadaşınızla sohbet ediyor olmak, size iyi gelen ne varsa onu buluyor olmanız. Elbette telefonla oynamakta bir oranda iyi geliyor ama burada sağlıklı aktivitelerden bahsediyorum. Bağımlı olduğunuz ya da yakın olduğunuz bir içeriği ortadan kaldırdığınızda ona denk gelecek bir şeyler ekliyor olmanız önemli olacaktır.


Umarım en yakın zamanda bu alışkanlığınızı değiştirirsiniz.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

alinti

instagrama herhangi bir duygu oluştuğunda degil, her an girmek istiyorum. nedenini hâlâ bilmiyorum

Yorumlar

pskmerveulusoy

Merhaba, Instagrama girme sürenizi bu noktada uzatıyor olmanız gerekiyor. Mümkünse instagram uygulamasını gün içinde çalışıyorken kapatıyor olmanız. Gün içinde toplamda sadece üç saat kısıtlaması yapabilirsiniz. Üç saat sonrasında kapatıyor olun. Gerekirse telefonu uzak tutun. Bildirimleri komple kapatın. Instagram yerine başka bir şey koymaya çalışın. Bu durum artık bir teknoloji bağımlılığına dönmüş olabilir. O yüzden bağımlı olduğunuz nesne neyse ondan o kadar uzak kalabiliyor olmanız kıymetli olacaktır. Her davranışımızın altında bir duygu yatar. Duygularınızı ifade etmek sizin için nasıl? Konuşuyor, sohbet etmek sizler için nasıl? Kendinize bir üçüncü göz ile bakıyor olmak sizin için zorlayıcı ise burada çok yakın arkadaşlarınız ile konuşabilirsiniz.

Gizli Kullanıcı

duygularimi ifade etmek konusunda pek becerikli değilim. arkadaşlarımla konusurken cok eğleniyorum, Instagram aklima bile gelmiyor bazen. fakat yalniz kaldigimda yine telefona sariyorum. benim icin kisitlama yapmak pek kolay degil. ornegin 3 saat kisitlama yaparsam bunu es gecip devam ediyorum. bunu bazen bilerek bazen de istemsiz yapiyorum.

Cevaplanmış benzer sorular