• Anasayfa
  • Sorular
  • Tesettürlü biriyken açıldım ve zor bir dönem geçiriyorum
Aile

Tesettürlü biriyken açıldım ve zor bir dönem geçiriyorum

Gizli Kullanıcı9 Haziran 2024 17:58

ben tesettürlü biriydim şimdi açıldım babam hakkında pek bir problem yok ama annem istemiyor ve baskı uyguluyor onu ikna etmeliyim nasıl yapacağımı bilmiyorum psikolojim kaldırmıyor onunda gönlü olsun derken ben eziliyorum gibi açık daha özgür hissediyorum kapalı olmayı kaldıramıyorum ama annemi ikna edemiyorum konuşamıyoruz bime bu konu hakkında bu süreç hakkında tavsiyeleriniz önerileriniz varsa dinlemek isterim iyi akşamlar

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, başka biriyle fikir ayrılığımızı yönetmeden önce kendi duygularınızı net bir şekilde anlamaya çalışmak önemli. Kendi içinizde bütünlük ve tutarlılık ne kadar yüksek olursa, o kadar etkin olma ihtimaliniz de artacaktır. Sonra içeride pişmiş, olgunlaşmış olan fikirlerinizi dışarıya sunarken daha öz güvenli hissedebilirsiniz. Açık olmanın size nasıl hissettirdiğini, bu değişimin size hayatınızın diğer yönlerinde nasıl bir etki yaptığını düşünün lütfen. Bu duygularınızı anlamak, ikna sürecinde size daha fazla güç verecektir. Annenizin tepkisini anlamak için empati kurmaya çalıştınız mı? Onun endişelerini, korkularını ve değerlerini anlamak, onunla daha derin bir bağ kurmanıza yardımcı olabilir. Onun bakış açısını anlamak, ona nasıl yaklaşacağınız konusunda size fikir verebilir.

Annenizin neden böyle davrandığını anlamaya daha odaklanırken, kendi duygularınızı göz ardı etmenizi kastetmiyorum. Fakat onun endişelerini ve bakış açısını anlamak, size ona nasıl yaklaşmanız gerektiği konusunda ipuçları verebilir. Tartışmalardan kaçınarak ve duygusal tepkiler vermekten uzak bir diyalog kurabiliyor musunuz sizce? Sakin ve kontrollü bir şekilde konuşmak, iletişiminizin daha yapıcı olmasını sağlayacaktır.

Annenizle ortak noktalarınızı bulmak ve onun dikkatini bu yöne çekebilmek de yararlı olabilir. Belki onun endişelerini hafifletebilecek bazı çözümler veya orta yolu bulabileceğiniz noktalar vardır. Annenizin şu anda konuya karşı direnç gösteriyor olması, ileride düşüncelerinin değişmeyeceği anlamına gelmez. Konuyu geçici olarak rafa kaldırıp, ilerleyen zamanlarda tekrar konuşmayı deneyebilirsiniz. Eğer iletişim kurmakta zorlanıyorsanız veya durum daha karmaşıksa, bir danışman veya aile terapisti yardımı almayı düşünebilirsiniz. Annenizin beklentileri ve baskıları sizi aşırı derecede rahatsız ediyorsa, kendi sınırlarınızı korumak adına verdiğiniz duygusal mücadeleyi en az yorucu hale getirmeye öncelik verebilirsiniz.

Bireysel seçimleriniz ve aileniz arasında ahengi yakaladığınız bir yaşam diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...Cevaplanmış benzer sorular