İletişim

Üslübumu nasıl düzeltebilirim

Gizli Kullanıcı31 Mayıs 2024 07:29

Ben açık sözlü birisiyim. Farkında olmadan çevremdeki insanları kırıyorum. Bazen üslübum doğru sözümün celladı oluyor. Ya da arkadaşlarım duygusal anlamda bir yaklaşım beklerken rasyonel oluyorum. Bana kırılıp üzüldüklerini fark edemiyorum, onlar kadar ince düşünemiyorum. İletişim becerilerimi nasıl geliştirebilirim? Ve insanları daha fazla anlamak için ne yapabilirim?

Not: Kitap tavsiyeleriniz varsa çok memnun olurum.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba, duygu ve düşüncelerinizi sadece rasyonel bakış açısından ifade etmek sizin için zorlayıcı, karşınızdaki kişi için de kırıcı ve yıkıcı etkiler oluşturabilir.

Duygusal anlamda yaklaşım beklendiği zamanlarda sizin bu duygusal alanlar etrafında dolanmak yerine mantık çerçevesinde açıklamalar yapmanız aslında sizin kendi duygularınızı kabul etmekten kaçtığınız manasına gelir mi?

İşe öncelikle duygularımızı tanımakla başlayalım.

Kendimizi bilirsek, duygularımızı tanırsak başkalarının da ne gibi hisler barındırabileceğini bilme ve anlama ihtimalimiz artar.

Geniş bir arkadaş çevreniz varsa içlerinden öncelikli birkaç arkadaş edinmeniz ve bu arkadaşlarınızla herhangi bir konuda sohbet ederken söz kesmemek, dikkatle dinlemek, konuya ilişkin sorular sormak, göz teması kurmak, dikkat odağınızın tamamen arkadaşınızda olması ve konuyu anladığınıza dair birkaç uygun kısa ve öz ancak anlaşılır sorularla konuyu desteklemeniz faydalı olacaktır.

Sormuş olduğunuz bu konuda sizin için öncelikli olanın arkadaşlarınızla aranızda güven bağı oluşturmak ve iletişim kurmak olduğunu unutmayın.

Güven bağı etkili iletişimde aktif rol oynar.

Mesela size herhangi bir konuda yakınan, üzücü bir olay karşısında hislerini paylaşan kişilerle ilgili kendinize “Ben bu durumda olsaydım acaba ne yapardım? Bu benim başıma gelseydi acaba ne düşünürdüm? Arkadaşımın anlattığı konu hakkında canı yanıyor mu?” gibi soruları sorabilirsiniz.

İletişim bilinci hemen oluşmak yerine zamanla oturacak bir şeydir.

Karşınızdaki kişiye asık suratlı mı bakıyorsunuz?

Tebessüm ederek mi dinliyorsunuz?

Karşınızdaki kişi size bir şey anlatırken göz teması kuruyor musunuz?

Karşınızdaki kişiyi dinlerken onun mahrem alanına giriyor musunuz?

Bu gibi sorular sizin kendinizi anlamanız ve farkındalık kazanmanız açısından oldukça önemlidir.

Kendinizi iyi ve enerjik hissettiğiniz bir gün bir kitapçıya gidip iletişim ve duygular ile ilgili kitapları karıştırıp, hatta birkaç sayfasını okuyup size iyi gelen ve size katkı sağlayacağını düşündüğünüz kitapları seçebilirsiniz.

Spesifik olarak tavsiyede bulunmam gerekirse Üstün Dökmen hocamızın ve Doğan Cüceloğlu hocamızın iletişim konusunda oldukça etkili kitapları mevcut.

Ayrıca benim kendi bireysel seanslarımda kullandığım Psikolog Ayben Ertem’in hazırlamış olduğu “Az Lakırtı Bol İletişim” gibi karşınızdaki kişiyi anlama, bağ kurma, iletişim becerilerini geliştirmek, empati kurmayı öğrenmek, sosyal etkileşim ve farkındalık artırmak için tasarlanmış kutu oyunlarını tercih edebilirsiniz. Bu kutu oyunları her yaştan kişiye hitap ediyor.

Son olarak sizin bu soruyu sormanız, kendinizde olan durumu fark edip iyileştirme çabanız oldukça anlamlı.

Umarım iletişim konusunda çevrenizde örnek gösterilecek insanlardan biri olursunuz.

Sevgiler.

Psk. Sinem Temel

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Takıntı mı hazmedeme mi sevgi mi

19 aylık bi ilişkiden cıktım 11,5 aydır ayrıyız toplam 3 3,5 yıldırda tanısıyoruz o benden ayrıldı aslında toxic ama güzel bir ilişkiniz vardı onunla çok güzel anılar biriktirdik kimseyi degil sadece onu yanımda istiyordum aynı sekilde oda öyle düşünüyordu bir gelecek düşünüyorduk her seyden bile vazgezmeyi göze almıstık ama sonunda beni bıraktı suan hala benden ayrıldıktan sonraki yasamını sürekli olarak takip ediyorum benden sonra ne yapıyor ne ediyor kimlerle birlikte oluyor sürekli olarak stalklıyorumaslında hesabı acık olup olmamasından kaynaklı degil veya umrumda olup olmamasından da kaynaklı bir sey degil ama sadece merak ediyorum inanın umrumda degil o bensiz mutlu biliyorum en azından öyle görünüyor ama her yeni biriyle çıkınca bu beni asırı üzüyor zaten ani duygu degisimleri yasayan biriyim bu durum beni daha cok yıpratıyor gelecegime odaklanmak istiyorum ama bir sekilde tekrardan aklıma geliyor alısmaya calısıyorum onun yokluguna ama olmuyorher yeni biriyle konusmaya basladıgımda eninde sonunda onunla baglantılı bir sekilde bitiyor tekrardan birlikte olmak istiyorum ama her sey eskisi gibi olmicak bunu biliyorum ve farkındayım kendimi üzecek seylerde yapmak istemiyorum ama duygu bu engel olamıyor insan her sey üst üste geliyor kendimi iyi hissetmiyorum onun böyle davranısları bana tek bir bakışı beni yerle bir etmeye yetiyor bana bir tavsiye verebilir misiniz gercekten bu durumdan kurtulmak istiyorum