Psikoloji

Uyuyabilmek için ne yapmalıyım

Gizli Kullanıcı31 Mayıs 2024 00:50

Ne kadar yorgun olursam olayim uykuya dalamiyorum erken yatsam kesin arada kalkıyorum sabahları da kalkamiyorum asla bir düzene oturmuyor iki yil olacak uykum geldi diyip yatmayı ozledim sadece yatakta dönüp duruyorum kafami taktigim birseyde yok

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, uykusuzluk birçok farklı nedenden kaynaklanabilir.

Siz kendinizi nasıl gözlemliyorsunuz bu konuda? Günlük yaşam stresi, iş, ilişki sorunları, finansal endişeler gibi faktörlere maruz kalma derecenizi ölçerek sorun tespiti yapılmalı başlarda.

Sonra duygu durum ve mental açıdan yükünüzü ölçmek yararlı olur. Kendinizi son yıllarda nasıl hissediyorsunuz genel anlamda? Depresyon, uyku düzenini olumsuz etkileyebilir ve kişinin uykusuzluk yaşamasına yol açabilir. Öfke, üzüntü, kızgınlık gibi duygusal tepkiler de uykusuzluğu artırabilir.

Bedeni doğru dinlemek ve sorunlarını tespit etmek de gerekli. Çünkü kronik ağrılar, solunum problemleri (örneğin, uyku apnesi), reflü, idrar yolu rahatsızlıkları gibi fiziksel rahatsızlıklar da uykusuzluğa sebep olabilir.

Ağır yemek yeme, gece atıştırmalıkları ve yanlış beslenme alışkanlıkları uykusuzluğa neden olabilir. Düzenli egzersiz yapmamanın veya gün içinde yeterince hareket etmemenin uykusuzluğa katkısı olabilir.

Uyuyabilmek için bazı alışkanlıkları benimsemek ve uyku ortamınızı optimize etmek önemlidir. Yatmadan önce sakinleştirici aktiviteler yapın. Bunlar, bir kitap okumak, hafif bir yoga yapmak, meditasyon yapmak veya sıcak bir banyo almak gibi aktiviteler olabilir.

Uyku hijyeninize dikkat ediyor musunuz? Yatak odanızın karanlık, sessiz ve serin olmasını sağlayın. Rahat bir yatak ve uygun yastık seçimi de önemlidir. Yatmadan önce telefon, tablet ve bilgisayar gibi mavi ışık yayarak uykunuzu etkileyebilecek cihazlardan uzak durun lütfen.

"Dokuz oda bir insan" kitabımda; "Kendini geceden mayalamak" başlığı altında daha detaylı bu konulara önerilerim oluyor :) Uyku öncesi nelere maruz kaldığımız her anlamda önem taşır. Yatmadan önce zihinsel olarak rahatlamak için endişe ve stresten kaçının. Bu, meditasyon, derin nefes egzersizleri veya günlük bir günlük tutma gibi yöntemlerle yapılabilir.

Kafein ve alkol uykunuzu olumsuz etkileyebilir. Özellikle öğleden sonra ve akşam saatlerinde bu tür içeceklerden kaçının olur mu? :)

Uykuya ve neşeye doyduğunuz bir yaşam diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

Cevaplanmış benzer sorular