Uyuyamama problemi

Gizli Kullanıcı6 Mayıs 2024 10:39

merhaba, zaman zaman uykuya dalmakta çok güçlük çekiyorum, herhangi bir stres yok üstümde ama ona rağmen zorlanıyorum uykuya dalmakta. Tam olarak bir uyku problemi mi bilmiyorum çünkü daldıktan sonra da en az 9-10 saat uyutabiliyorum sorunsuz. Uykuya dalabilmek için uygulayabileceğim bir method var mı? ya da uyumadan önce bana tavsiye edebileceğiniz bir şey?

  • Cevaplandı

Merhaba, uyku bedensel ve ruhsal sağlık için gerekli ve oldukça önemli bir temel ihtiyaçtır.

Zaman zaman uykuya dalmakta problem yaşamanız sizin gün içerisinde gergin, yorgun, huzursuz ve öfkeli hissetmenize sebep olabilir.

Bu durumda uyku kalitesini artırmanız size fayda sağlayacaktır. Uyku kalitesini artırmanız için uyku hijyenine önem vermelisiniz.

Bir insanın günlük enerjisini geri kazanması için ve sağlıklı bir hayat sürmesi için yaklaşık olarak günde 7-8 saat uyuması gerekmektedir.

Her gün aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanmak, uykuya geçiş aşamasında aşırı sıcak ya da aşırı soğuk ortamdan uzak durmak, uyumak için tercih edilen ortamın karanlık ve sessiz olması önemlidir.

Aynı zamanda yatağı sadece uyku aracı olarak kullanmak ve yatmadan en az 30 dakika önce telefon, tablet, televizyon gibi aletleri bırakmak uykuya dalmaya ve sağlıklı bir şekilde sürdürmeye yardımcı olacaktır.

Yatakta yemek yemek ve kitap okumak gibi durumlar da uyku kalitesini olumsuz etkileyecektir.

Düzenli egzersiz yaparak hem fiziksel ve zihinsel sağlığınızı koruyabilir hem de uyku kalitenizi artırabilirsiniz.

Aynı zamanda beslenme planınızı düzenlemek, aşırı yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmekten uzak durmak, alkol ve tütün gibi zararlı maddelerden uzak durmak, gün içerisinde uyarıcı etkisi olan kafein içeriği yüksek çay ve kahve tüketiminin aşırı olması da uyku hijyeninizi olumsuz etkilemektedir.

Tüm bu öneriler uyku kalitesini artırmaya yönelik bir bütündür.

Ancak uyku bozukluğu çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Bu nedenle önerilere uymak ve vakit kaybetmeden bir psikolog desteği almak kendi adınıza yararlı olacaktır. Sevgiler.

alinti

aydınlatıcı ve detaylı bir cevap aldım, teşekkür ederim Sinem Hanım.

Yorumlar

Gizli Kullanıcı

teşekkür ederim cevabınız için uygulayacağım dediklerinizi

sinemtemel

Rica ederim. Sağlıklı günler dilerim.

Gizli Kullanıcı

egzersizler gercekten işe yaradı tekrardan teşekkür ederim

Gizli Kullanıcı

egzersizler gercekten işe yaradı tekrardan teşekkür ederim

sinemtemel

Rica ederim. Sağlıkla kalın. Sevgiler.

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Nişanlımı kendimden sıkılma derecesine getirdim ilişkimi nasıl kurtarabilirim?

2.5 senedir sevgiliyiz ve 6 aydır nişanlıyız. Düğünümüze 4 ay var evimiz bile tutuldu ve tüm her şeyimiz hazır. Ayrı anne baba çocuğuyum ve bir çok ilişki açısından travmalar yaşadım. Önceden çok ilgiliydi çok düşkündü bundan dolayı sevgisini daha önce hiç kimsede görmediğim için çok fazla sahiplenici davrandım fakat biraz ilgisi azaldı gibime geldi hafif kıskanç bir yapım var ama ona güvenim dahi olsa içimde bir yerlerde istem dışı güvensizlik seziyorum.İlgi eksikliğinden dolayı ufak detaylara bile takılmaya başladım ve takıntılar eşliğinde kafamda kurguları da oluşturdu. Ben çok dışa vuran bir insanım ama o içinde yaşayan bir insan derdini kimseye anlatmaz kızsa bile içinde yaşar. Çabuk parlayıp çabuk sönen ve bazen sinirlendiğimde çok kırıcı olabilen birisiyim. Karşımdaki hatalı da olsa sakinleştiğimde saatlerce onun iyiliğine yaptığımı açıklamaya çalışıyorum ve nişanlımın çaba gösteren bir yanı yok. Benim yaşadıklarıma nazaran çok mutlu bir ailede çok rahat büyüyen ve sorumluluk bilinci olmayan bir insan. Yönetici bir yapım var ve onu bu yüzden sıktım biraz maddi yönden de düğün telaşımız var diye iyiliğimizi düşünerek kısıtlamaya da soktum bu yüzden benden soğudu.2 ay önce benimle eskisi kadar ilgilenmediğini tekrarladığım mesajlarda bir tartışma yaşadık ve her şey o gün patlak verdi. Gönlümü almasını beklediğim yerde uzun süredir bir bekleyiş içinde geri dönüş alamadığımdan olay gurura ve inada bindi ve bunu yapmasına çok şaşırdım. Beni hala sevdiğini sadece patlama yaşadığını benim sorgulamamdan gerek birikmişlerden dolayı çok sıkıldığını içinde çok mutsuz olduğunu bu mutsuzluğa da anlam veremediğini bana yanaşmak istese bile yanaşamadığını söylüyor. Neredeyse 2 aydır birbirimize haber vermek dışında muhabbet bile edemiyoruz. Anlaşamadığımız ve bişeylerin bizi birbirimize karşı ittiğini söylüyor. Ayrılmak istemediğini ara ara ağlamaları uykusuzlukları bana olan özlemi olduğunu iştahsızlık ve dalıp gitmelerinin olduğunu belirtti.Haftanın 1 günü izin gününü maddiyatsızlıktan ailesinin evinde onun odasında geçiriyoruz. Yan yanayken eski ilgisi olmasa da iyiyiz tam cinsellik yaşamadık ama öpüşmeler yaşıyoruz bu konuda hala bana yakın ama 2 aydır evlerinden çıktığımız an iletişimimiz bitiyor. İlişkimi tekrar nasıl düzeltebilirim? Soğuyan bir erkek eski ilgisine geri döner mi?