Aile

Vefat haberinden çok etkilendim neden?

Gizli Kullanıcı27 Mayıs 2024 09:34

Arkadaşımın abisi trafik kazası sonucu hayatını kaybetti motor kazası. Kafatası parçalanmış ben çok etkilendim bundan kendisini tanımam etmem ama içimdeki acı zihnimin her köşesine yayıldı neden ? Kalbim acıyor neden böyle hissediyorum aşırı etkilendim bu olaydan

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, başınız sağ olsun. Bu tür trajik olaylar, insanların duygusal olarak derin etkilenmesine neden olabilir, hatta olayın doğrudan ilişkilendirilmediği kişilerde bile. Bu, empati ve insanın içsel bağlarının bir göstergesidir.

Senin durumunda, arkadaşınızın abisinin ölümü sizi derinden etkiledi çünkü arkadaşınız için duyduğunuz empati ve onun acısını paylaşma isteğiyle bağlantılı olabilir.

Ayrıca, bu tür trajik olaylar, insanların kendi yaşamlarının kırılganlığı ve belirsizliği konusunda derin düşüncelere dalmalarına da neden olabilir. Kendinizi böylesine etkilenmiş hissetmeniz gayet normaldir.

Önemli olan, duygularınızı kabul etmek ve bunlarla başa çıkmak için uygun destek ve zamanı kendinize tanımaktır. Eğer bu duygularla başa çıkmakta zorlanıyorsanız, bir danışman ya da terapistten destek almak faydalı olabilir.

Burada kalbinizi acıtan neden sadece birinin ölümüyle ilgili olmayabilir. İnsanlar bazen de hayata karşı birikmiş bir takım olumsuz duyguların toplu sancısını bir travma ve acı haberle somut halde yaşarlar. Sanki şimdiye kadar dünyada, yakın ve uzak çevrenizde yaşanan haksız olaylara, hayal kırıklıklarına, talihsizliklere karşı duygusal tepkilerinizin birikmişliğini boşaltabildiğiniz bir fırsat olmuş bu trajedik olay.

Olanlar üzerinden, olması ihtimaliyle korktuğunuz tüm kabuslar tetiklenmiş olabilir mi? Uyku düzeninize, beslenme ve hava alma gibi temel ihtiyaçlarınıza biraz daha fazla emek verin lütfen bu aralar.

Elimizde olan kısım, kendi hayatımız devam ediyorken onunla ne yapacağımız ve ne kadar verimli geçireceğimiz konusu. Sahip olduğunuz tüm imkanları verimli şekilde kullanmaya ve tadını çıkarmaya çalışıyor musunuz?

Birisinin kaybından sonra duygusal olarak hassas hissetmek oldukça normaldir ve yaşama sevincini kaybetme hissi de yaygın bir tepkidir. Bu duyguları kabul etmek ve üzerinde çalışmak için kendinize zaman tanıyın olur mu? Üzüntü süreci zaman alabilir ve bu süreçte kendine ve duygularına sabırlı olmaya çalışmalıyız.

Kaybetmekten korktuğumuz kişilerle bu acı kayıp arasında dolaylı olarak bir zihinsel bağlantı kurmamız da mümkün. Bir süre ağır hastalık ya da farklı bir kaybetme korkusunu tetikleyici durumlardan uzak durmaya çalışın lütfen.

Böyle bir duygusal atak geldiğinde ise önemli olan ilk olarak nefesinizi, kalp atışınızı, nabzınızı kontrol altına almanızı öneririm. Bunun için de travmatik bir durum olmasını beklemeden düzenli nefes egzersizlerin, sporu, doğayla daha fazla iç içe olmayı alışkanlık haline getirin lütfen.

Kendi hayatınıza neşe ve huzurla odaklanabildiğiniz bir yaşam diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...Cevaplanmış benzer sorular