Verilen kararlardan sürekli pişmanlık duymak

Gizli Kullanıcı27 Nisan 2024 16:20

Verdiğim kararları çok düşünerek, ve tartarak alıyorum fakat sonrasında büyük pişmanlıklar duyuyorum. Olumsuz gelişen her durum için kendimi suçlu hissediyorum. Her şey kontrolümde olmalıymış gibi hissediyorum bunu her zaman yapamayacağımı bilsemde yine de kendimi alıkoyamıyorum.Bu durum beni çok yoruyor ve yıpratıyor , ne yapmam gerektiğini bilemiyorum.Bunun için ne yapabilirim acaba?

  • Cevaplandı

Merhaba,


Cümlelerinizden şunu duyuyorum; karar almakta zorlanıyorum. Bu noktada sizlere önerim; karar verme stratejilerinizi gözden geçiriyor olmanız. Bazı durumlar dediğiniz gibi kontrolümüzün dışında gerçekleşir ve olur. Buraya ne yaparsak yapalım herhangi bir müdahalemiz olamaz ama yaşarız. Fakat karar alma konusunda bundan bağımsız olabilir. Karar verirken mükemmeliyetçi olmak veya bunun her aşamasını tartarak yapıyor olmak bazen fırsatların kaçıyor olması anlamına gelir. O zaman örnek veriyorum; gün içerisinde bir şey yapmaya karar vermeniz gerekiyor. Bu yapacağınız şeyi önceliklendirme sıralamasına koymak gerekir. Hemen mi yapılması gerekiyor, gün içerisinde mi yoksa bu hafta mı bu ay mı şeklinde bir sıralamaya koyabilirsiniz. Örnek veriyorum bugün içerisinde olmalı. O zaman bugün içerisinde karar vermeniz gereken o konuyu değerlendirmek için, o kararla ilgili size faydası ve dezavantajını, yazmanızı öneririm. Yazmak çoğunlukla zihnimizi berraklaştırır. Düşünceler gelip geçer fakat yazı değerlendirmede bizleri rahatlatır. Hala daha bu konuda zorlandığınız anlar yaşıyorsanız profesyonel bir destek almanızı tavsiye ederim.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Sevdiğim kız ve arkadaşımla olan sorun

Benim hoşlandıgim bir kız var.bu kız aynı zamanda en yakın arkadaşlarimdan biri.birde benimde en yakın arkadaşım sayılan ve benim hoşlandıgim kızlada benden daha çok samimiyeti bulunan erkek dostum var.benim bu kız için olan duygularım bunların samimiyetlerinden sonra gelişti.ben bu kızla arkadaşlağımızın bozulmaması için sessiz kaldım unutmaya çalıştım ama olmadı ve bazı gelişmelerden ötürü benim erkek olan yakın arkadaşıma bu durumdan bahsettim ama duygularımı kendi içimde kesinleştirdikten sonra 1 aylık depresyon süreci geçirdim.burda ki elzem nokta benim hoşlandıgım kızla bu arkadaşımın arasındaki samimiyet beni rahatsız etmeye başladi.insan sevdiği kişinin en çok kendisine değer vermesini ister o yüzden bu durum benim için rahatsızlık seviyesini yükseltti.yakın arkadaşımla bu mevzuları konuştum samimiyetlerinden ötürü rahatsız olduğumuda dile getirdim.sonra 15 günlük bi tatil girdi.orda biraz kendimi toparladım ama tekrar geri dönüldüğünde sanki rahatsızlığımı dile getirmemişim gibi sürekli benim hoşlandıgim kızla ne yaptıklarından bahsediyor ve benim buna dayanma gücüm kalmadı.tekrar erkek olan arkadaşımla konuştum artık benim için dayanılmaz bi rahatsızlık boyutuna evrildi bu iş .şunları dedim"sana bu rahatsızlıgimı dile getirdim.niye aynı şeyleri sürekli yapıyon.beni farketmiyon mu ,farketmek mi istemiyon?"oda"ben olsam bu duruma bu kadar dayanamazdım.herşey benim eşşekliğim.senden çok özür diliyorum. sen çok iyi bir insansın.senden ikinci bir şans istiyorum"tekrar bende"sana karşı olan yaram çok büyük .sana karşı erken düzelemem" dedim ve hala da dediğim gibiyim ona karşı düzelemdim.olay şurda kopuyor.ikisinin samimiyet benden önce gelişmiş olduğu için ben arkadısama kızla samimiyetini azalt veya bitir diyemiyorum.çünkü hakkım olmadıginı biliyorum ama içten içede bunu istiyorum.arkadaşıma hala soğuk olma sebebim ise benim bunu ondan isteyemiyeceğimi biliyor ama kendinin bunu farkedip samimiyetini azaltması gerektiğini düşünüyorum ve arkadaşımla en son yüzleşmeden sonra sanki ikinci şansı isteyen kendisi dwğilmiş gibi gözümün önünde benden ayrı yerde ikisi oturuyor.ben ne yapmalıyım ne tavsiye edersiniz.kıza açıldım bu arada olmadık.arkadaşımla olan yüzleşme açılmamdan önceydi ve şuanda kızla hiçbir ilişkim yok onun tercihinden ötürü erkek olan arkadaşımlada asla eskisi gibi değilim istesem bile olamıyorum içim el vermiyor onun bana karşı olan dostluğu sahte gibi geliyor.