Sosyal Hayat

Yakın Arkadaşla Küslük

Gizli Kullanıcı12 Haziran 2024 19:14

En yakın arkadaşımla üç ay önce küstük ve mayıs ayının başında karşılıklı özür dileyerek barıştık. Fakat şu an aramızdaki eski samimiyeti ve yakınlığı göremiyorum. İletişime geçmek için yada ilişkimizin düzelmesi için herhangi bir çaba göstermiyor, üzülüyorum. Ne yapmam lazım bilemiyorum.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Yakın arkadaşınız ile bir küslük süreciniz olmuş ve ardından tekrar barışmanıza rağmen o "eski" hissi bulamıyor hem de çabada görmüyorsunuz. Bu çabasızlığın üzüldüğünü ifade ediyorsunuz. Bu arkadaşınız ile neden küsmüştünüz ve bu süreçte siz nasıl hissetmiştiniz? Nasıl bir araya tekrar gelip karşılıklı özür dilediniz? Bence buradaki bu sebepler birleşimi kıymetli ve önemli. Çünkü küsme sebebiniz her neyse bundan sonrası için ipler kopmuş olabilir aranızda. İnsanlar arasında bazen ince bir iple bağ olabiliyor. Bu küslükle bu bağ kopmuşsa, barışsanız bile tekrar bir araya gelmek için karşılıklı rıza gerekir. Arkadaşınızın çaba göstermiyor olması size nasıl hissettiriyor? Değersizlik mi, yetersizlik mi? Belki de bambaşka bir şey. Bu duyguyla çalışıyor olmanız kıymetli. Bu duyguyu bulup bunu hissettiğiniz zamanları ortalama bir on gün gözlemleyin. Hangi durumlarda, ne zaman, nasıl bir davranış ve düşünce stiliniz oluyor? Bunları not edin ve on gün sonra bu notlarınızı bir değerlendirin. Bu değerlendirme sürecinin size iyi geleceğini düşünüyorum.


Arkadaşınız kısmına gelince arkadaşınız ile olan ilişkiniz gibi benzer durumlar yaşadınız mı? Eğer yaşadıysanız buraya da bakın. Küsmeden önce ve küstükten sonra karşılıklı olarak ne değişiyor? Küsme sebebiniz örnek veriyorum sınır çizdiğiniz içinse, demek ki bu kişi sizin sınırlarınıza riayet etmek istemiyor ve bu sebeple hiç yakınlaşmıyor olabilir gibi durumlar olabilir. Aynı şekilde belki de siz onun sınırlarını riayet etmiyorsunuzdur. Buradaki durum şu; arkadaşınız ile sınırlarınız neler, sizin ilişkinizdeki dinamik ne? Eğlenmek mi, dertleşmek mi, ders çalışmak mı? Her ne varsa o bağı bulun. Bunu geliştirmek istiyorsanız bunun için çabalayabilirsiniz. Fakat karşı tarafta o bağ artık son bulduysa önce sizin kendi içinize dönüyor olmanız daha kıymetli olacaktır diye düşünüyorum.


Umarım yolunuz güzel arkadaşlıklar ve dostluklarla çevrilir.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular