Psikoloji

Yanlız kalmaktan çok korkuyorum

Gizli Kullanıcı15 Haziran 2024 13:14

Yalnız kalmaktan ve sevdiklerimi kaybetmekten çok korkuyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor bu korkumu nasıl yene bilirim? Kendimi sevmeyi nasıl başara bilirim? Mutlu olamıyorum mutlu olmak için ne yapmam lazım. Ve çok kiloluyum bu halimi sevmiyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Yalnız kalamamak, sevdiklerinizi kaybedeceğiniz düşünmek günlük rutinlerinizi ve akışınıza zarar veren düşünce boyutlarında olabilir. Bunu değerlendirmek için korkunuza incelemek istiyorum. Bu korkuya puan verseniz 10 üzerinden kaç verirdiniz? 10 çok korkuyorum, 0 hiç korkmuyorum şeklinde düşünürseniz +7 üzerindeyse bir psikolojik destek almanızı hızlıca öneririm. +7 üzerinizdeki bu korku okul, aile ve arkadaşlık hayatınızı duygusal, psikolojik ve akademik olarak etkilediği noktada destek almak iyi gelecektir. Bununla birlikte başka neler yapabilirim derseniz sizlere şunu önerebilirim.


Sizin için yalnız kalmak en demek? Hayatınızı bir evresinde hiç yalnız kalmış mıydınız? Kaldıysanız bu süreç ile nasıl baş etmiştiniz? Geçmiş deneyimlerinize bakıyor olmak kıymetli olacaktır. Yalnız kalma süreci sizi zorluyorsa bu noktada sizler kendinizden ve diğerlerinizden neler bekliyorsunuz veya neler yapıyorsunuz bunun böyle olmaması için?


Yalnız kalmak ile kendinizi sevmeyi ilişkilendirmişsiniz. Burada sizi bununla ilişkilendirmenize neden olan şeyin ne olduğunu bilmiyorum ama kendinizi sevmek için şuraya bakabiliriz. Siz kendinizi sevmek için ne yapıyorsunuz? Kendiniz için bakımlar yapıyor, hareket ediyor, yeni şeyler öğreniyor, ihtiyaçlarınızı gözetiyor musunuz?


Kilo vermek konusuna gelince şu an sağlıklı bir kilodaysanız bunun üzerine çabalamak istiyorsanız buna odaklanmak için önce psikolojik durumunuza bakmanız daha sağlıklı olacaktır. Sağlıksız bir kilodaysanız önceliğiniz psikolojik ve fiziksel olarak sağlığınıza bakmak daha iyi olacaktır.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular