• Anasayfa
  • Sorular
  • Yaşadığım bu ilişki durumunu nasıl çözüme kavuşturabilirim?
Romantik İlişkiler

Yaşadığım bu ilişki durumunu nasıl çözüme kavuşturabilirim?

Gizli Kullanıcı9 Haziran 2024 07:31

Merhaba. Yaklaşık 1 ay önce 1 buçuk senelik ilişkim bitti. Karşılıklı aldığımız bir karardı. İlk başlarda gayet güzel bir birlikteliğimiz vardı. Daha sonra gelecekte istediğimiz yaşantıların birbirine uygun olmadığını anladık. Aslında severek bazı mecburiyetlerden dolayı bitirdik de denilebilir. Bu yaşadığım durum beni çok etkiledi. Hayatıma bir şekilde devam etmem gerektiğinin farkındayım ama sürekli onu düşünüyorum. Her an aklımda sanki, onsuz hayata alışamadım. Arada yazıyor beni unutamadığını özlediğini, benimle aynı şeyleri yaşadığından bahsediyor. İlişkide yaşadığımız sorunları tekrar konuşuyoruz ama ortak bir noktaya varamıyoruz. Yaşantılarımızın farklı olduğunu zorlamamamız gerektiğini söylüyor. İlişki içinde çok çaba sarf ettim bazı şeyleri yoluna koyabilmek için ilişkimiz bittiğinde bile hala bazı şeyleri düzelteceğimi düşünerek her yazdığında beklentiye girip cevap veriyorum. Beni sevdiğini biliyorum ama mesaj attığında sonrasında umursamaz bir tavır takınıyor uzlaşmacı değil benim kadar. Ayrıca aynı mahallede oturuyoruz ve karşılaşma olanağımız oldukça fazla. Onu görünce aramızda hiçbir şey olmamış gibi davranamıyorum ona karşı. Bir yanım ayrılığımızı kabullen artık diyor bir yanım hala beklemem gerektiğini her şeyin yoluna gireceğini düşünüyor. Bu durum beni aşırı yıprattı. Önerilerinizi en kısa zamanda bekliyorum.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, ilişkinizin sona ermesi ve sonrasındaki duygusal zorlukları yaşamanız hayatın gidişatında genel olarak insanların deneyimlediği doğal bir süreç. Çaresiz ve yalnız hissetme, bir çok kişinin ayrılık sonrası üstünde durmadığı ama en çok zayıf düşüren tarafıdır. İlişki sonrası yaşanan bu duygusal dalgalanmaları anlamak ve yönetmek zor olabilir, ancak zamanla bu duyguların hafifleyeceğini bilmekte fayda var.

İlk olarak, kendinize zaman tanıyıp tanımadığınıza odaklanalım birlikte. Bir ilişkinin sona ermesi ile kişi, bu olumsuz deneyimi duygusal bir travma gibi hissedebilir. Bu süreci atlatmak için kendinize zaman ayırın ve duygularınıza odaklanın lütfen. Kendinizi suçlamak veya gelecekle ilgili endişeler duymak normaldir, ancak bunları aşmak için kendinize nazik olmaya çalışın. Kendinize yüklendiğinizi fark ettiğiniz an, öz şefkat için bir hamlede bulunabilirsiniz.  

Bununla birlikte hayatınızın genelinde iletişimde sınırlar belirlemek önemlidir. Eski partnerinizle iletişim kurarken duygusal sınırlarınızı korumaya çalışın. Onun size tekrar dönme umudu veren mesajlar göndermesi, sizin için daha fazla karışıklığa yol açabilir. Bu nedenle, iletişimde net ve sınırlı olmak daha etkili olacaktır.

Ayrıca, yapıcı sosyal destek almak da size yardımcı olabilir. Aileniz, yakın arkadaşlarınız veya güvendiğiniz birine duygularınızı paylaşmak, size destek olabilir ve duygusal yükünüzü hafifletebilir.

Bu aralar mümkün olduğu kadar kendinize odaklanın ve kendi iyiliğinizi düşünün. Kendinizi geliştirmek, hobilerinize zaman ayırmak ve yeni deneyimler yaşamak, kendi benliğinizi güçlendirebilir. Bunun için ezberci örneklerden uzak durup daha özgün girişimlerde bulunmak umuyorum ki daha çok işe yarayacaktır.

Her şeyden önemlisi, bu sürecin zaman alabileceğini unutmayın. Zamanla, bu duygusal yarayı iyileştireceğinize dair inancınızı korumalısınız. Çünkü ilişkinin sona ermesini kabullenerek daha sağlıklı ve yeni bir başlangıca hazırlıklı olacaksınız.

Eğer duygusal olarak çok zorlanıyorsanız ve bu durumun yaşam kalitenizi olumsuz etkilediğini hissediyorsanız, bir terapistle görüşmek size iyi bir destek olabilir.

Karşılıklı iyi geldiğiniz ve hissettiğiniz istikrarlı bir ilişki diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

Cevaplanmış benzer sorular