• Anasayfa
  • Sorular
  • Yeme bozukluğum ve irade sorunum var genel olarak nasıl aşabilirim?
Sosyal Hayat

Yeme bozukluğum ve irade sorunum var genel olarak nasıl aşabilirim?

umutlu27 Mayıs 2024 20:17

Sürekli yiyorum ve erteliyorum böyle bir hayat istemiyorum. Böyle yaşamak ağır geliyor artık evladım var ona iyi bir anne olmak iyi bir eş olmak istiyorum. Şu an evde değersiz ve yorgun hissediyorum geçmesini çok istiyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, insanın kendisiyle ilgili bu şekilde bir farkındalık yaşaması iradesinin tamamen zayıf olmadığının bir göstergesidir. Özeleştiri yaparken kendisine karşı acımasız olan kişilerin, durumları iyileştirmek yerine daha kötü gitmesine neden olduğunu görürüz.

Bu nedenle daha objektif şekilde içinde bulunduğunuz ruh halini değerlendirmeyi deneyin olur mu?

İnsan kendisine uzun bir süre özel zaman ayıramadığında bunun birikmişliği ve tükenmişliği ile sonrasında tamamen her şeyi bırakabilir. Bir de şöyle deneyimler gördüm danışanlarımda; anne ve eş olarak ailesine tam performans gösterirken kendisini unutuyor. Hep kendi fiziksel, sosyal ve ruhsal ihtiyaçlarını erteliyor. Sonra bir an geliyor ve ne kendisi için tam düzenli ve kaliteli bir özel alanı ya da etkinliği oluyor ne de verimli şekilde ailesine odaklanabiliyor. Hayatın geneline yayılmış bir mental uyuşukluk hali yaşıyor adeta. Sizin hissettiğiniz duygu durum böyle bir hal mi?

Kendimiz ve anneliğimiz arasında denge bulmadığımız sürece hep iki uçtan birini yaşarız; ya tamamen karşı tarafa adanmışlık ya da tamamen kendimizi ve sorumluluğumuzu salma, bırakma hali.

Bir yerden başlayabilir ve gerçekçi-sürdürülebilir eylemlerle dengeye kavuşabilirsiniz. Motivasyon ve gaza gelmek arasındaki farkı ayırt etmeyi unutmayın olur mu? :) Birden ev, aile sorumlulukları ya da kendinize karşı sorumluluklarınız için yüksek coşkuyla ağır yüklerin altına girmenizi önermem. Tatlı tatlı ve aşamalı olarak işlevselliğinizi, enerjinizi yükseltmeye çalışalım.

Kendinize zaman ayırarak ve kendi ihtiyaçlarınıza odaklanarak yeniden şarj olabilirsiniz. Bir hobiye zaman ayırabilir, doğada yürüyüş yapabilir veya sadece sessiz bir ortamda meditasyon yapabilirsiniz.

Dengeli bir diyet, vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini almanı sağlar. Taze meyve, sebze, tam tahıl ve yeterli miktarda su tüketmek önemlidir. Size keyif veren, sağlığınıza direkt zararı olmayan o iştahla yediğiniz yiyecekleri birden hayatınızdan çıkarmak gerçekçi ve faydalı olmayabilir.

Yeterli ve kaliteli uyku almak, zihinsel ve duygusal olarak daha iyi hissetmenizi sağlar. Her gece düzenli bir uyku düzeni oluşturarak uykunu optimize etmeye çalışın lütfen.

Değerli anne, kendinize büyük hedefler koymak yerine, küçük ve erişilebilir hedefler belirleyerek başlayabilirsiniz. Bu, ilerlemenin tadını çıkarmaya ve motivasyonunun artmasına yardımcı olabilir.

Kendiniz ve sorumluluklarınız-sevdikleriniz arasında denge kurduğunuz bir yaşam diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

Cevaplanmış benzer sorular