Psikoloji

Yeme bozukluğunu düzeltmek için ne yapmalıyım

Gizli Kullanıcı1 Haziran 2024 12:18

Bazen yemek yemek istemiyorum bazense çılgın gibi aşırı yiyorum bazen de saatlerce aç bırakıyorum kendimi.

Beden algımı kaybettim gibi geliyor çok şişman hissediyorum kendimi asla ama asla beğenmiyorum. Çok çirkin hissediyorum. Sürekli üzgünüm ve sürekli yorgunum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, yeme bozukluğu, ciddi bir durum olabilir ve bazen kendi kendine çözülebilecek bir sorun değildir. Profesyonel yardım almak önemlidir.

Bir doktor veya terapistle görüşmek, yeme bozukluğunun altında yatan nedenleri anlamanıza ve uygun tedavi planını oluşturmanıza yardımcı olabilir. Kişiden kişiye tetikleyici faktör değişir çünkü. Sizin bunu yaşamanızın hangi temaya bağlı olduğunu tespit edebilmemiz gerekir.

Sizin kendi başınıza harekete geçebileceğiniz konu ise ilk olarak beslenme alışkanlığınızı değiştirmek olacak. Dengeli bir diyet, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini almanıza yardımcı olur. Bir beslenme uzmanından veya diyetisyenden destek almak faydalı olabilir.

Egzersiz, fiziksel sağlığınızı desteklerken, stresi azaltmaya ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Yeme bozukluğu genellikle stresle ilişkilidir. Meditasyon, derin nefes egzersizleri veya yoga gibi stres yönetimi teknikleri deneyebilirsiniz.

Hayatta gerçekten anlaşıldığınızı düşünüyor musunuz? Aile ve arkadaşlarınızdan destek almak önemlidir. Onlarla konuşarak duygularınızı paylaşmak ve destek istemek faydalı olabilir.

Yaşama tutkunuzu koruyor musunuz peki? Kendinize zaman ayırın ve ilgi alanlarınıza odaklanın. Hobileriniz ve aktiviteleriniz, yeme bozukluğuyla mücadele ederken moralinizi yükseltebilir.

Süreçte en tesirli bakış açısı; kendinizi tanımaya odaklanmak olur. Kendinizi ve duygularınızı anlamak, yeme alışkanlıklarınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir. Günlük tutma veya terapi gibi yöntemler bu süreci destekleyebilir. Kimliğinizi, varlığınızı özenle keşfetmeye başladığınızda hem bedenen hem ruhen nitelikli beslenmeye başlayacaksınız ;)

Ruhunuzu ve bedeninizi dengeyle beslediğiniz bir ömür dilerim.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...


Cevaplanmış benzer sorular