Yeni adımlar atmam için ne gerekir

Gizli Kullanıcı7 Mayıs 2024 22:34

2 yıl önce uzun bir ilişkim ve üniversitem bitti. Öğretmenlik mezunu olduğum için kendi sektörümde asgari ücrete bile iş bulmam neredeyse imkansızken geçen yıl gözümü karartıp arkadaşlarımın bekar evine ev arkadaşı olarak gittim kendime asgari ücretin çok altında iş buldum ve geçinmeyip bir yıl sonra kendimi yüklü miktarda borca girmiş olarak buldum. Şimdi o günlerimi değerlendirdimde kendimin çok yanlış kararlar aldığımı gördüm ve borcumu kapatmaya başlarken işten çıkarıldım. Şimdi bir otele garson olarak çalışmaya gidiyorum.

İlişkim bittikten belli süre sonra ilişki kurmak için adım atsam da özgüvenimin yerinde olmadığını ve karşı tarafla eğlenceli olarak nasıl konuşacağımı unuttuğumu fark ettim. Konuştuğum kişinin doğru kişi olup olmadığını konusunda değerlendirdiğimde maddi ve manevi sorunlar temelinde emin olmuyorum. Sanki hayatım koca bir sorun yumağı her soruna çözüm bulurken başka sorunlar sürekli ortaya çıkıyor. İşin açığı defalarca psikoloğa gitmeyi düşündüm lakin bulunduğum bölge hastaneye uzak ve maddi durumum hiç yok. Size instagramda rastladım yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum. Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  • Cevaplandı

Merhaba,


Yaşadığınız zorlukları anlıyorum.


İlk olarak kendinize şefkatle yaklaşmalısınız. Kendinizi suçlamak yerine, aldığınız kararları değerlendirip gelecek adımlar için plan yapabilirsiniz.


Maddi sıkıntılar ve özgüven eksikliği gibi sorunları aşmak için küçük adımlarla ilerlemeyi düşünebilirsiniz. Örneğin, özgüveninizi artırmak için hobiler edinebilir, maddi sıkıntılar içinse bütçe planlaması yapabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak ve duygusal iyileşme için adımlar atmanız gerekli olduğunu unutmayın.


Psikolojik destek almak istiyorsanız, online platformlarda veya telefonla destek sunan kuruluşlardan yardım alabilirsin. Ayrıca, bulunduğunuz bölgede ücretsiz veya düşük maliyetli psikolojik destek sunan yerel kuruluşları araştırmanızda fayda var.


Kendinize olan inancınızı kaybetmeyin ve küçük adımlarla ilerleyebileceğinizi unutmayın.


Psk. Eslem Yılmaz


Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Sevgilinin Instagram şifresini vermemesi

2 senelik ilişkim var ve uzak mesafe ilişkisi ona güvenim tam fakat önceden Instagram yüzünden tartıştık sürekli takip ettiğim kişileri kontrol edip tek tek bu kim diye soruyordu sonrasında ikimiz de instagramlari kapattık. Kendisi polis akademisine gideceği için gruplar oluyor sorular paylaşıyorlar diyerek Instagrami geri açtı aradan 2 3 ay geçti kız kardeşimden takip ettirdim ve fenomen birinin sevmediğim bir şekilde resimlerini beğendiğini gördüm çok kızdım nedenini sorduğumda önceden de takip ediyordum zaten ne var bunda demeye başladı benim için o resim normal değildi sonrasında takip ettiği kızların ss lerini alip tek tek sormaya başladım bunun için mi kardeşinden takip ettin diyip takipten çıkarttı ve tekrar tartıştık. Ben zaten takip ettiklerimin kim olduğunu söylemiştim bana güvenmeyi öğreneceksin diyerek üste çıkmaya başladı. Aradan 2 3 ay geçti. Geçen hafta izni vardı ben tekrar Instagram konusunu açıp sifreni ver yada birinden takip etmeme izin ver diye söyledim zaten son zamanlarda doğru düzgün konuşamiyoruz (sesli görüntülü) eski sevgisini göremediğimi, şifresini vermedigi için de güvemin azaldığını birşey sakladığını düşünmeye başladım düşüncelerimi onunla paylaştım beni anlamasını istedim fakat yine aynı ona güvenmem gerektigini söyledi. Bu şekilde kendimi kötü hissediyorum.Benden herşeyi iste ama bunu isteme ne dersen yaparım diyo inatlaşıyor benim ne düşündüğüm onun için önemsiz bunu söylediğimde de seni seviyorum ama güvenmiyorum diyosun bu sekilde şifremi verdiğimde mi guveneceksin diyo hicbirsey yapmıyor. Bunun için ne yapmam gerekir? Sevgilisi olarak şifresini istemem normal değil mi ?( Onun için normal değil güven konusunu katmadan istediğimde de sifresini vermedi)