Psikoloji

Zihnimin içinde ki konuşmalar

Gizli Kullanıcı12 Haziran 2024 12:46

Merhaba uyurken yada tek başıma kaldığımda kafam içinde hep bir ses var. Sürekli konuşuyor. Geçmişe gidiyorum. Olumsuz sürekli düşünceler kafamda . Bundan nasıl kurtulabilirim. Düşünceleri mi nasıl susturabilirim. Olumsuz düşüncelerden nasıl kurtulurum. Bazen olumsuz düşünceler gerçekte olmuş gibi davranmıyorum ama olmadı aslında

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba sevgili danışan,

Endişe, korku, gelecekteki olaylar ve olası tehditlerle ilgili olarak zihinsel bir çözüm sağlama girişiminde bulunan bir olumsuz düşünceler zincirini ifade eder. Öte yandan kişi, saplantılı düşüncelere gerçekliğin doğasını verdiğinde müdahaleci bir şekilde ortaya çıkar ve rahatsızlık yaratır.

Bunlar birbirinden farklı düşünceler olsa da, hepsinin bizi her senaryonun olumsuz yönlerine bağlama gücü vardır. Kişisel düzeyde, özellikle odaklanma becerisinde zorluklar yaratır. Bu nedenle olumsuz düşünceler ruminasyon, endişe ve saplantı gibi istenmeyen belirtilere neden olabilir.

Olumsuz düşünceleri susturmaya çalıştıkça, aslında o düşünceleri bastırmış oluruz ve sonrasında etkisi düşüncenin şiddeti artarak karşımıza çığ gibi büyümüş şekilde çıkar. Duygularımızı, davranışlarımızı da etkileyerek kendimizi olumsuz düşüncelerin olduğu ve bunların otomatik düşüncelere dönüştüğü bir olumsuz düşünce havuzunda buluruz kendimizi.


Aslında olumsuz düşüncelerin temelinde endişe yatar. Herkes ara da sıra da endişelenir. Bu, kendimizi tehdit altında gördüğümüz ya da bizi huzursuz hissettiren durumlara verdiğimiz normal bir reaksiyondur. Bu duygu yerine göre bizi korur veya motive eder. Aslında kaygı aynı zamanda sorumluluklarımızı yerine getirmemizi sağlayan bir durumdur. Kaygının seviyesi artar ve bizim günlük yaşantımızı etkilemeye başlarsa, uykularımızı ve iştahımızı etkileme seviyesinde artış olursa bu durumda kaygı bahsedilmesi gereken bir durum haline gelir.


Olumsuz düşüncelerle baş edebilmek için neler yapılabilir sorunuza gelince:

İnsanlar bazı zamanlarda aklından geçen düşüncelerin neler olduğunu ve bu düşüncelerin, yaptıkları her şeyi yönlendirdiğinin farkında olmayabilir.. Zaman zaman da yaşanılan gerçekler çok farklı olsa bile akıllarındaki bu olumsuz düşüncelerin doğruluğuna inanırlar.

Temelinde olumsuzluk olan bu tür düşünceleri yani aklınıza en sık gelen olumsuzlukları not almaya çalışın. Bu olumsuzlukları not almak düşüncelerinizi analiz etmenizde en büyük destekçiniz olacaktır. Çünkü düşünceler zihinde kaldıkça karmaşanın içinde hapsolur ama yazıya döktüğünüzde hem onu fark etmeye başlar hem de onu anlamlandırmaya başlarsınız.


Olumsuz düşünceler tanımlandıktan sonra bu düşünce biçimi daha gerçekçi ve olumlu düşünceler ile değişme sürecine geçilir.Yani aslında bu durum düşünceyi yeniden şekillendirmektir. Bu düşüncelerin olumlu yönde değişme sürecinde insanların kendilerine şunları sorması gereklidir:

-Bu tarz düşünceleri yorumlamak ve algılamak için başka seçenekler bulunuyor mu?

-Bu düşünceleri kanıtlayan ne, ne şekilde olması bana daha iyi bir seçenek sunar?

-Bu olumsuz düşünceleri yorumlamak için daha gerçek, mantıklı ve olumlu yöntemler var mı?

Olumsuz düşünceleri analiz edip, karşıt durumları düşündüğünüzde aslında düşüncelerinizi bastırmamış ve bu düşüncelerin temelini anlamış olacaksınız. Aslında analiz ettikçe farkındalık seviyenizde değişiklikler de zamanla gözlemlemeye başlayacaksınız.


Yapılan açıklamalar ve öneriler dışında hayatınızdaki olumsuz düşünceler ve beraberinde getirdiği psikolojik rahatsızların çözümü her zaman tek başınıza aşabileceğiniz durumlar olmayabilir. Bu gibi durumlarda ise psikolojik destek alabilirsiniz.


Sağlıklı günler dilerim...